Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Jak chronią się przed koronawirusem w piotrkowskich urzędach?

Czy piotrkowskie urzędy wprowadziły dodatkowe procedury na przykład mycia rąk? Czy firmy sprzątające piotrkowskie biura i firmy częściej niż zwykle dbają o ich czystość? Sprawdziliśmy dziś jedynie garstkę z kilkudziesięciu instytucji działających na terenie Piotrkowa. Tylko w dwóch przypadkach wprowadzono dodatkowe procedury zachowania higieny.

Jeden z urzędów to Starostwo Powiatowe. – Poleciłem częściej niż zwykle myć chociażby klamki w całym urzędzie. Taka procedura wdrożona jest we wszystkich trzech budynkach starostwa. Także tam gdzie przyjmowane są dokumenty, czyli na przykład w wydziale komunikacji, geodezji czy w kasach, kilka razy dziennie środkiem odkażającym przecierane są lady i stanowiska obsługi. Dodatkowo, wyposażyliśmy urząd w żel antybakteryjny. To tylko tyle, ale i aż tyle – mówi w rozmowie z nami starosta Piotr Wojtysiak. Ponadto w budynkach starostwa dystrybuowane są ulotki informacyjne dotyczące koronawirusa

Urząd Miasta koronawirusa się nie boi. – Nie ma dodatkowych dyżurów obsługi sprzątającej. Wszystko jest wykonywane zgodnie ze standardowymi procedurami. Panine sprzątające rozpoczynają swoją prace po zamknięciu urzędu i to na razie wystarczy – zapewnia Jarosław Bąkowicz z biura prasowego UM w Piotrkowie.

W Powiatowym Urzędzie Pracy, by zadbać o higienę pracowników, ale przede wszystkim petentów, wystawiono dodatkowe butelki mydła, ale… – Wystawiliśmy kilka takich butelek. Ku naszemu zdziwieniu szybko zmieniły właściciela. Szkoda, że zostały skradzione… – mówi w rozmowie z nami Dorota Cudzich, szefowa piotrkowskiego PUP. – Zamówiliśmy także żel antybakteryjny dla naszych pracowników. W tym tygodniu spodziewamy się dostawy – dodaje.

W drogeriach tylko zwykłe mydło…

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego:

Często myj ręce

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe

Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.

Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków

Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu

Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie

Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem. 

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!