Piotrków TrybunalskiWydarzenia

ITD zatrzymało transport czołgów. Kara dla przewoźnika to 50 tysięcy złotych!

73,60 oraz 61,10 tony zamiast dopuszczalnych 40 ton ważyły 2 lawety z czołgami zatrzymane wczoraj w nocy przez patrol piotrkowskiej Inspekcji Transportu Drogowego z powodu podejrzenia, że pojazdy są nienormatywne.

Obydwa pojazdy zatrzymano w wyniku nocnych działań prowadzonych po północy we wtorek 3 grudnia w Piotrkowie Trybunalskim. Powodem kontroli było przypuszczenie, że lawety przewożące czołgi bojowe T-72 znacznie przekraczają dopuszczalne parametry na drodze krajowej po której się poruszały.

Pierwsza ciężarówka, która została zatrzymana w Piotrkowie Trybunalskim ważyła z ładunkiem 73,60 tony. Samochód był zatem przeciążony o 33,60 tony do normy wynoszącej 40 ton. Stwierdzono również, że laweta jest za długa o 5,18 metra, do normy wynoszącej 16,5 metra i za szeroka o 0,98 metra do normy wynoszącej 2,55 metra. Natomiast druga ciężarówka z ładunkiem ważyła 61,10 tony. Samochód był zatem przeciążony o 21,10 tony. Przekroczenie dopuszczalnej szerokości pojazdu z ładunkiem wyniosło podobnie jak w pierwszym przypadku 0,98 metra. Długość lawety przewożącej drugi czołg była zgodna z przepisami.

W obu przypadkach kierowcy z takim tonażem powinni poruszać się po drogach publicznych dopiero po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ponieważ ładunek był niepodzielny. Za stwierdzone naruszenie przepisów wobec przewoźników toczą się teraz postępowania administracyjne w sprawie nałożenia łącznie po 25 tys. zł kary na każdego z nich. Obydwie ciężarówki z czołgami zostały usunięte na parking strzeżony, gdzie będą oczekiwać na odpowiednie zezwolenia.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!