Wola KrzysztoporskaWydarzenia

Gmina pomoże odnowić zabytkowy kościół w Postękalicach

Drewniany kościół św. Rocha w Postękalicach wybudowany został w 1737 r. i jest jednym z najcenniejszych zabytków w regionie. Pilnie wymaga jednak prac naprawczych. Gmina Wola Krzysztoporska przeznaczy na ten cel dotację w wysokości 50.000 zł.

Prośbę o przyznanie dotacji Parafia Rzymskokatolicka pw. Przenajświętszej Trójcy w Bogdanowie (której kościół św. Rocha jest świątynią filialną) złożyła we wrześniu 2017 r. Wniosek został pozytywnie oceniony przez komisję powołaną przez wójta gminy w Woli Krzysztoporskiej oraz uzyskał jego akceptację. Stosowną uchwałę, potwierdzającą wolę wsparcia prac konserwatorski, podjęli jeszcze w marcu radni gminy, a kilka dni temu zawarta została umowa z parafią, którą parafowali ks. proboszcz Wojciech Gonera i wójt gminy Roman Drozdek.

Na czym polegały będą prace konserwatorskie?

Dotowany projekt polega na częściowej rewitalizacji i konserwacji kościoła, z uwzględnieniem prac remontowo-budowlanych i konserwatorskich w części prezbiterium i zakrystii. Dokładnie rzecz biorąc, prace obejmą remont drewnianej konstrukcji dachu nad prezbiterium i zakrystią, remont i uzupełnienie elementów dachów – wykonstruowanie półszczytu na styku prezbiterium i nawy, wymianę starego pokrycia dachowego (gont podwójny) na gont drewniany łupany, układany podwójnie nad prezbiterium i zakrystią, remont drewnianej konstrukcji ścian zewnętrznych (prezbiterium i zakrystia). W zakres robót wejdzie także renowacja stolarki okiennej w zakrystii i prezbiterium.

Przypomnijmy, że kościół w Postękalicach, obok obiektów sakralnych w Suchcicach i Kaszewicach, jest jednym z najcenniejszych zabytkowych obiektów drewnianych w naszym regionie. Wybudowany został w 1737 roku, w miejscu świątyni z 1597 (fundator Krzysztof Postękalski), która spłonęła w 1737 roku. Ulokowany jest na niewielkim wzniesieniu. Wokół kościółka znajduje się cmentarz, całość otoczona murem z kamieni i cegły. W pobliżu znajduje się zabytkowy park dworski. Kościół przetrwał w niezmienionej formie wiele różnych zawieruch historycznych. Do rejestru zabytków wpisany został 29 września 1967 r.

– Jest on niemym świadkiem naszej tożsamości i spuścizny naszych pradziadów, a także świadectwem historii i chrześcijańskiej kultury naszej Ojczyzny. Obecny stan techniczny wymienionych elementów budynku jest bardzo zły i konieczne jest podjęcie natychmiastowych prac remontowych przy obiekcie w celu uniknięcia dalszej degradacji zabytku. Remont i konserwacja obiektu przyczyni się do zwiększenia jego walorów architektonicznych i artystycznych, spopularyzuje zabytek wśród mieszkańców i odwiedzających nas gości, a tym samym przyczyni się do promocji naszego regionu na skalę krajową poprzez wzbogacenie oferty kulturalnej i turystycznej – uzasadniają konieczność remontu wnioskodawcy.

Prace mają być wykonane do końca sierpnia br.

Umowę z gminą Wola Krzysztoporska reprezentowaną przez wójta Romana Drozdka podpisał proboszcz parafii w Bogdanowie ks. Wojciech Gonera.

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!