CzarnocinGminyWażne wiadomościWydarzenia

Gmina Czarnocin ma swój herb i flagę

Do tej pory gmina Czarnocin nie posiadała swojego herbu i flagi. Urząd starał się o jego nadanie od 2016 roku. Niedawno zaprezentowano te gminne symbole.

Herb, flagę i pieczęcie gminy pierwszy raz zaprezentowano podczas sumy odpustowej. Wójt gminy Roman Miksa, Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Krajewski oraz przedstawicielka mieszkańców Janina Glonek, przynieśli je do świątyni prosząc o poświęcenie i błogosławieństwo. W uroczystości uczestniczyli także wicemarszałek WŁ Zbigniew Ziemba, a także starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak.

Proces utworzenia herbu gminy rozpoczęto już w 2016 roku. Głównym twórcą, który opracował i udokumentował podstawy stworzenia herbu jest heraldyk mgr inż. Andrzej Kupski a całość prac koordynowała sekretarz Honorata Krajewska. Zasadą tworzenia herbu jest odwołanie do najstarszego, ważnego elementu historii danego terenu a w przypadku Czarnocina jest to parafia Czarnocin, pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Symbolika herbu odnosi do głównego ołtarza naszej parafii. Herbem gminy Czarnocin jest w polu błękitnym lilia srebrna symbolizująca Matkę Boską pod którą znajdują się dwa anioły zwrócone ku sobie w geście adoracji. Flagą gminy jest płat tkaniny barwy niebieskiej, a pośrodku umieszczone godło herbowe gminy Czarnocin. Pieczęcią urzędową jest pieczęć okrągła o średnicy 36 mm, z godłem herbowym i napisem: GMINA CZARNOCIN w legendzie otokowej. Barwami gminy są kolory: biały, niebieski i żółty.

Herb, flaga i pieczęć urzędowa gminy Czarnocin zostały pozytywnie zaopiniowane i zatwierdzone przez Komisję Heraldyczną pracującą przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji i są znakami prawnie chronionymi. Należy dodać, że do tej pory w powiecie piotrkowskim tylko gmina Czarnocin nie posiadała własnego znaku herbowego.

Każdy z uczestników wydarzenia otrzymał na pamiątkę magnes z wizerunkiem gminnego herbu.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!