Wydarzenia

Gdzie się leczyć w święta?

Przed nami kilka świątecznych dni. Przypominamy, gdzie uzyskają Państwo pomoc w razie nagłego zachorowania. Prosimy pamiętać, że szpitalne oddziały ratunkowe i pogotowie ratunkowe służą przede wszystkim ratowaniu życia najciężej chorych pacjentów!

Dyżury POZ – wieczorem, w nocy i w święta
Po godzinie 18.00 do 8.00 rano dnia następnego (całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy) pacjent może skorzystać z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nocna i świąteczna opieka lekarska i pielęgniarska jest bezpłatna i udzielana bez skierowania. Opiekę nad pacjentami, od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00, a w soboty, niedziele i święta przez całą dobę, sprawują  przychodnie w określonych rejonach. Dyżurują w nich lekarze i pielęgniarki. Dla Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego, takie miejsca są dwa: Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim ul. Roosevelta 3, tej. 44 645 11 73 oraz Samodzielny Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Rakowska 15, tel. 519 379 046.

Kiedy skorzystać z nocnej pomocy lekarza POZ
Skorzystanie ze świadczeń POZ w nocy i w święta uzasadniają między innymi:
• zaostrzenie dolegliwości znanej choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością);
• bóle brzucha, nieustępujące mimo stosowania leków rozkurczowych;
• bóle głowy, nieustępujące mimo stosowania leków przeciwbólowych;
• biegunka lub wymioty, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku;
• zatrzymanie wiatrów, stolca lub moczu;
• nagłe bóle krzyża, kręgosłupa, stawów, kończyn itp.;
• zaburzenia psychiczne (z wyjątkiem agresji lub dokonanej próby samobójczej – wtedy należy wezwać pogotowie ratunkowe).

Pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżurującego w POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.

W ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej nie można uzyskać:
• wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem;
• recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym;
• rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia;
• skierowania do specjalisty.

Święta poza domem
Ważne! Jeśli spędzamy święta poza domem także mamy prawo do podstawowej opieki zdrowotnej w sytuacji nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia – można skorzystać wówczas z pomocy lekarza w najbliższej poradni POZ lub poradni nocnej i świątecznej opieki lekarskiej.

Stomatologiczna pomoc doraźna
W razie nagłego bólu zęba czy powikłań związanych z wcześniejszym leczeniem można skorzystać z pomocy stomatologa w jednej z poradni pracujących w ramach doraźnej opieki stomatologicznej.
Poradnie pracują w dni powszednie od 19.00 do 7.00 rano, a w soboty, niedziele i święta przez całą dobę.

• Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi, ul. Sienkiewicza 137/141, tel. 42 636 37 00.
• Centrum Stomatologii Duodent w Piotrkowie Trybunalskim, u. Rwańska 5, tel. 730 188 991.

Izba przyjęć
W przypadku subiektywnego poczucia zagrożenia życia lub w sytuacjach nagłych pacjent ma prawo skorzystać z pomocy doraźnej w szpitalnej izbie przyjęć bez skierowania. W razie konieczności pacjent jest w izbie zabezpieczany medycznie i transportowany do innej, specjalistycznej placówki. Izba przyjęć nie jest miejscem, w którym udzielane są porady planowe. Świadczenia planowe pacjent może otrzymać w ciągu dnia, w trybie ambulatoryjnym, u swojego lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty. W izbie przyjęć udzielane są świadczenia wyłącznie w trybie nagłym.

Szpitalny oddział ratunkowy (SOR)
W szpitalnym oddziale ratunkowym udzielana jest pomoc chorym znajdującym się w stanie zagrożenia zdrowia i życia, np. z powodu wypadku, urazu, czy też zatrucia. Do szpitalnego oddziału ratunkowego pacjent może zgłosić się bez skierowania. Nie obowiązuje rejonizacja. Pomoc udzielana jest niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta i miejsca zdarzenia.
Ze świadczeń szpitalnego oddziału ratunkowego nie należy korzystać w celu uzyskania:
• recepty na stosowane przewlekle leki,
• konsultacji specjalistycznych i badań dodatkowych, poza niezbędnymi w danym momencie,
• zwolnienia lekarskiego, wniosku do ZUS, skierowania do sanatorium oraz innych zaświadczeń i druków medycznych niezwiązanych z aktualnym zachorowaniem.

Szpitalny oddział ratunkowy jest przeznaczony dla pacjentów wymagających pomocy w stanie nagłym, ale nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej.

Tagi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także
Close
Back to top button
Close
Close