Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Elektryczną hulajnogą po nowemu

Od dziś wchodzą w życie nowe przepisy, regulująca status hulajnóg elektrycznych w ruchu drogowym. Przepisy stanowią w szczegółach, że można jechać po jezdni, ale tylko wyłącznie po takiej, gdzie dopuszczalna prędkość to maksymalnie 30 km/h. Kierujący elektrycznymi hulajnogami, co dotąd nie było w ogóle ujęte w przepisach, mają korzystać z dróg rowerowych. Maksymalna prędkość na drodze rowerowej dla hulajnogi elektrycznej to 20 km/h.

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że powstała nowa grupa kierującymi pojazdami, gdyż elektryczne hulajnogi zostały określone jako “pojazdy”. To nakłada bezpośrednio na kierujących określone zasady postępowania i odpowiedzialność karną. Nieistotne jest czy pojazd jest wypożyczony czy prywatny, do przepisów muszą się stosować wszyscy użytkownicy. Wykroczenia będą karane i wyegzekwują to odpowiednie służby. Co się zmieniło?

Jak parkujemy?

Zaparkować możemy w miejscu wyznaczonym przez zarządcę drogi (parking, spot hot i inne), ale jeśli takiego miejsca nie ma, to zostawiamy hulajnogę elektryczną w następujący sposób:
· jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika czyli najbardziej oddalonej od jezdni
· równolegle do chodnika 
· pozostawiając, tak jak w przypadku parkowania aut i innych pojazdów, minimum 1,5 m szerokości chodnika dla pieszych. Wszystkie te warunki powinny być spełnione jednocześnie.

Nie wolno parkować na przystankach komunikacji miejskiej (15 m odległości), również na przejścia dla pieszych (10 m odległości), na mostach oraz w jakikolwiek sposób utrudniający dostęp do budynków lub innych prawidłowo zaparkowanych pojazdów.

Jak jeździmy?

Przede wszystkim ostrożnie i „z głową”. Przepisy stanowią w szczegółach, że można jechać po jezdni, ale tylko wyłącznie po takiej, gdzie dopuszczalna prędkość to maksymalnie 30 km/h. Kierujący elektrycznymi hulajnogami, co dotąd nie było w ogóle ujęte w przepisach, mają korzystać z dróg rowerowych. Maksymalna prędkość na drodze rowerowej dla hulajnogi elektrycznej to 20 km/h. Jeśli kierujący chce skorzystać z chodnika musi jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowywać szczególną ostrożność w stosunku do niego, ustępować mu pierwszeństwa oraz nie utrudniać ruchu pieszych.

A co jeśli popełniono wykroczenie? 

No niestety czekają mandaty…. 

W myśl nowych przepisów kierujący hulajnoga kieruje pojazdem pojazdem, więc ich złamanie będzie miało swoje konsekwencje.  Za trzymanie telefonu lub mikrofonu zapłaci 200 zł. Jechanie we dwie osoby na jednym pojeździe to kara 100 zł. 300 – 500 zł mandatu można otrzymać za jazdę po drodze publicznej niezgodnie z przepisami czy prowadzenie po alkoholu lub innych substancjach. 

Pozytywne podsumowanie!

Wbrew pozorom przepisy nie są wcale trudne do stosowania: odpowiednia prędkość, szacunek dla pieszego, którym każdy z nas przecież jest, rozsądne parkowanie i można się cieszyć bezpieczną, ekologiczną jazdą. 

Więcej szczegółów i zasady korzystania z usług blinkee.city znajduje się na stronie www.blinkee.city

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ziutek
ziutek
20 maja, 2021 15:11

Wreszcie sie wzieli za te zawalidrogi,ciekawe jak bedzie z egzekwowaniem przepisow.

Polecamy

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!