Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Dzięki odblaskom, będą bardziej widoczni

Eksperci Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przyznają, że elementy odblaskowe które zakładają piesi lub rowerzyści, pozwalają dostrzec ich z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Osoba poruszająca się po zmierzchu po drodze bez elementów odblaskowych, jest praktycznie niewidoczna, dlatego piotrkowscy policjanci wraz z pracownikami Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, rozdawali w środę drobne elementy odblaskowe. 

Odblaski są bardzo ważne. Kierowca widzi, że ktoś lub coś przed nim jest, więc może zareagować. Na reakcję mamy wtedy 10 sekund, a na reakcję przy braku jakiegokolwiek odblasku, to są zaledwie 2 sekundy, dlatego nie jesteśmy w stanie skutecznie zareagować – mówi Bogusława Smuga z WORD w Piotrkowie. – Zawsze powtarzam: zakładajmy odblaski, nie wstydzimy się tych odblasków, bo dużo dzieci i dorosłych się wstydzi. Chociaż zauważam, że już świadomość ludzi jest troszkę większa – dodaje ekspertka BRD z WORD.

Jak się okazuje, zdania pieszych i rowerzystów są podzielone. – Odblaski dla mnie są bardzo ważne, ponieważ często biegam poza miastem. Wiem, że jestem wtedy lepiej widoczny – mówi mężczyzna. – Ja chyba nie potrzebuję odblasków. Mieszkam w centrum miasta, tutaj jest jasno i kierowcy lepiej widzą – mówi starsza kobieta – Ale jeśli ktoś idzie w ciemnej ulicy i ma do tego na przykład ciemny skafander, to wiadomo, że kierowca go nie zauważy, dlatego odblaski się przydadzą – dodaje.

W akcję rozdawania odblasków włącza się od lat policja. – Cel tych działań jest prosty. Chcemy uświadamiać wszystkich, żebyśmy byli widoczni, a tym samym bezpieczni. Im szybciej kierowca pojazdu nas zauważy, tym prędzej możemy uniknąć tragedii na drodze. Obecne prawo przewiduje obowiązek noszenia odblasków poza obszarem zabudowanym, jednak należy pamiętać, że obszary miejskie również bywają niedoświetlone. Zdarza się, że są nieco ciemniejsze przejścia dla dla pieszych, więc element odblaskowy dobrze umieszczony, spowoduje, że pieszy zostanie wcześniej zauważony. Przypomnę także, że odblaski powinny być umieszczone w widocznym miejscu, najlepiej na wysokości wzroku kierującego – mówi asp. sztab. Izabela Gajewska z KMP w Piotrkowie.

Wiele jednostek policji z kraju, podobnie jak piotrkowska, prowadzi kampanie informacyjne dotycząca noszenia odblasków. Poniżej spot z Piaseczna.

4 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!