GminyWażne wiadomościWydarzenia

Drugie życie terenów poprzemysłowych PGE GiEK

W trosce o zachowanie równowagi naturalnej PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka z Grupy PGE, wykorzystuje wiele rozwiązań, które pozwalają jej ograniczyć wpływ na przyrodę, zapewniając zrównoważony rozwój społeczeństwa i gospodarki. Jednym z wielu rozwiązań są działania Kopalni Bełchatów i Turów związane z rekultywacją terenów pogórniczych. Do tej pory oddziały zrekultywowały ponad 6 tysięcy ha terenów poprzemysłowych, na których łącznie posadziły blisko 47 milionów drzew.

PGE GiEK realizuje rekultywację terenów poeksploatacyjnych niemalże od początku swojej działalności. Dlatego posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie we wdrażaniu innowacyjnych i efektywnych rozwiązań technologicznych, które są przyjazne naturze i pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć środowiskowe skutki wydobywania węgla.

Przykładem troski o środowisko są zrekultywowane wzgórza przy odkrywkach węgla brunatnego Bełchatów i Turów. Dzisiaj na tych terenach poprzemysłowych występuje bogata fauna i flora z rzadkimi gatunkami.

Prowadzenie eksploatacji węgla brunatnego metodą odkrywkową powoduje tymczasowe, wielkoobszarowe przekształcenia powierzchni terenu, a w efekcie zmiany w środowisku naturalnym. By je minimalizować kopalnie PGE GiEK rekultywują obszary pogórnicze z największą starannością, a efektem tych działań jest drugie życie terenów poprzemysłowych – podkreśla Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Tereny pogórnicze stwarzają szczególne możliwości ich zagospodarowania. Duże obszary pozwalają na utworzenie nowego krajobrazu o znaczeniu regionalnym, a nawet krajowym.

Bogactwo ekosystemów na zielonych wzgórzach

Przykładem najbardziej spektakularnych działań rekultywacyjnych bełchatowskiej kopalni jest Góra Kamieńsk, powstała na zwałowisku zewnętrznym pola Bełchatów. Dziś jest miejscem atrakcyjnego kompleksu wypoczynkowego w centralnej Polsce. To najwyższe obecnie w centralnej Polsce wzgórze, o wysokości ponad 407 m n.p.m., stało się turystyczną atrakcją regionu; zimą staje się centrum sportów narciarskich, a w cieplejszych porach roku miejscem turystyki rowerowej i pieszej.

Nazywane „bliźniaczą” Górą Kamieńsk zwałowisko zewnętrzne Pola Szczerców Kopalni Bełchatów, jest kolejnym przykładem wzorcowo prowadzonej rekultywacji. Obszar ok. 1130 ha pokrywają tereny trawiaste i młode drzewa. Góra obfituje w liczne gatunki zwierząt i ptaków.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!