Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Coraz więcej przedsiębiorców korzysta z Małego ZUS

W lutym do Małego ZUS Plus przystąpiło ponad 7 tys. przedsiębiorców z województwa łódzkiego. Z Piotrkowa i powiatu było ich niewiele ponad 400.

Dokładnie 401 przedsiębiorców z Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego przystąpiło do programu mały ZUS Plus. W całym województwie to ponad 7 tys. przedsiębiorców. Dzięki temu, opłacane przez nich składki na ubezpieczenie społeczne będą niższe.

Czas na zgłoszenie do ulgi w opłatach już minął. Do Małego ZUS Plus, można było zgłaszać się od 1 lutego do 2 marca.

Mały ZUS Plus wszedł w życie 1 lutego 2020 r. Przed zmianami z „małego ZUS” mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tys. złotych. Od początku lutego kwota ta wzrosła do 120 tys. zł.

Od lutego w Małym ZUS-ie Plus zmienił się sposób obliczania składek. Teraz kwota składek zależy od dochodu, a nie jak wcześniej od przychodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku.

Nie zmienił się za to sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek. Podstawa wymiaru składek nadal musi się mieścić pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60- proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty, pomoże przedsiębiorcy kalkulator Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na stronie eSkladka.pl. Od lutego zawiera on dane potrzebne do obliczeń na Małym ZUS-ie po zmianach.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
8 marca, 2020 19:14

Niech każdy dostaje pełnię wynagrodzenia i opłaca składki – wtedy ZUS padłby w miesiąc, bo każdy by zobaczył, ile pieniędzy zabierają

Polecamy

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!