GminyWażne wiadomościWydarzenia

Coraz bliżej powrotu kolei pasażerskiej z Piotrkowa do Bełchatowa

Bełchatów odzyska kolejowe połączenie pasażerskie z Piotrkowem i Łodzią. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na projekt modernizacji i elektryfikacji linii kolejowej na odcinku Piotrków Trybunalski – Bełchatów z wydłużeniem do Bogumiłowa. Warte 15,5 mln zł prace projektowe finansowane są z Rządowego Programu Kolej Plus.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z firmą TPF sp. z o.o., która opracuje dokumentację projektową dla przebudowy linii kolejowej Piotrków Trybunalski – Bełchatów – Bogumiłów. Mieszkańcy Bełchatowa zyskają szybkie i dogodne połączenie kolejowe z Piotrkowem i stolicą województwa. Szacuje się, że po modernizacji i elektryfikacji czas przejazdu do Łodzi wyniesie około 1 h 25 min. Korzystną zmianę zapewni przebudowa linii z Piotrkowa Trybunalskiego przez Bełchatów do Zarzecza (nr 24) oraz budowa nowego odcinka linii z Zarzecza do Bogumiłowa. Obecnie do Bełchatowa dojeżdżają jedynie pociągi towarowe. Kolej obsługuje największe w Polsce zagłębie paliwowo-energetyczne, Kopalnię Węgla Brunatnego „Bełchatów” oraz Elektrownię Bełchatów.

W ramach projektu przebudowane zostaną ok. 34 km jednotorowej linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski – Bełchatów – Zarzecze oraz wybudowany ok. 7 km odcinek między Zarzeczem a Bogumiłowem. Trasa zostanie zelektryfikowana, dzięki czemu przewoźnicy będą mogli wykorzystywać nowoczesne, ekologiczne pojazdy i tym samym przygotować lepszą ofertę dla podróżnych.

Mieszkańcy zyskają dostęp do kolei dzięki odbudowie przystanku w Bełchatowie oraz budowie nowych przystanków o roboczych nazwach: Wola Krzysztoporska, Korczew, Kurnos, Zarzecze, Trząs oraz Bogumiłów. Obiekty zostaną wyposażone w wiaty, ławki, jasne oświetlenie i dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Odpowiednia wysokość peronów ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu.

Wartość podpisanej umowy na prace projektowe i przyszły nadzór autorski to 15,5 mln zł. Dokumentacja ma być gotowa w I kw. 2026 r. Prace budowlane zaplanowano na lata 2027-2029.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!