Wydarzenia

Burzliwa dyskusja podczas sesji Rady Powiatu

Czy będzie samorządowe porozumienie dla dobra mieszkańców gminy? To pytanie zadają sobie mieszkańcy gminy Wola Krzysztoporska. 4 km odcinek drogi powiatowej Siomki – Glina, zgodnie z oczekiwaniami delegacji mieszkańców z Krzyżanowa, która przybyła na wtorkową sesję Rady Powiatu, jest w harmonogramie inwestycji na drogach, które samorząd powiatowy zamierza rozpocząć przed 2020 rokiem.

– Wynika to wprost z przyjętej w 2015 roku strategii drogowej, której zapisy sukcesywnie realizujemy, czego dowodem jest modernizacja już ponad 125 km dróg do końca tego roku – podkreślił starosta powiatu Stanisław Cubała.  – Gdyby nie sprzeciw niektórych mieszkańców, do końca sierpnia droga zostałaby, jeśli nie w całości, to przynajmniej w połowie, przez powiat zmodernizowana. Tymczasem samorząd powiatowy musiał te plany zmodyfikować i przygotowuje się do realizacji takiej inwestycji, jakiej oczekuje część społeczeństwa, czyli kompleksowej przebudowy zgodnie z prawem budowlanym.  A to oznacza w pierwszej kolejności opracowanie dokumentacji technicznej i wykup gruntów pod drogę, co jak argumentował starosta jest procesem znacznie dłuższym i kosztownym.

– Naszym priorytetem jest dokończenie drogi powiatowej Piotrków – Jeżów – Kalisko – przypomniał wicestarosta powiatu Piotr Wojtysiak. – Mieliśmy szansę pozyskać środki zewnętrzne. Niestety mimo, że dwukrotnie zwracaliśmy się do wójta gminy Romana Drozdka o wspólną realizację kolejnego etapu – modernizacji wiaduktu w Siomkach – mamy odmowę, co pod znakiem zapytania stawia zapowiedzi  pana wójta o wspólnym wykonaniu drogi Glina – Siomki – powiedział Piotr Wojtysiak.

Jak zadeklarował wicestarosta, powiat jest w stanie sam – etapowo – przebudować obie drogi, jednak konieczne jest pozyskanie funduszy zewnętrznych. Dlatego będzie aplikował o dofinansowanie w każdym możliwym programie.

Jednocześnie wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców miejscowości wzdłuż drogi powiatowej Bogdanów – Woźniki, których przedstawiciele także uczestniczyli w sesji Rady Powiatu, wicestarosta poinformował, że po zrealizowaniu drogi Piotrków-Jeżów, powiat chce przystąpić do modernizacji 8 km drogi powiatowej Bogdanów – Woźniki. Obecny na sesji wójt gminy Roman Drozdek mógł  osobiście odnieść się do propozycji współpracy i finansowego wsparcia powiatu przy opracowywaniu dokumentacji technicznej na drogę w Krzyżanowie i Woźnikach, jednak jednoznacznie tego nie uczynił. Dlatego samorząd powiatu oczekuje odpowiedzi na pismo, skierowane z końcem lipca do włodarza gminy, z propozycją współdziałania samorządów przy wspólnej kontynuacji przebudowy kolejnego etapu drogi Piotrków – Kalisko oraz przy opracowaniu dokumentacji technicznych na drogi: Siomki – Glina oraz Bogdanów – Woźniki.

Warto wspomnieć, że jeszcze w tym roku na terenie gminy Wola Krzysztoporska powiat wykona 3 inwestycje: w miejscowości Piaski na drodze powiatowej Milejowiec – Siomki oraz w Parzniewicach i Laskach na drodze Piotrków – Kalisko. Tymczasem w pozostałych 10 gminach powiatu piotrkowskiego zaplanowane zadania, a jest ich ponad 30, realizowane są zgodnie z ustaleniami i w partnerstwie z samorządami gminnymi. Obecnie przebudowano 14 km dróg, chociażby w gminie Ręczno, Moszczenica, Sulejów, Wolbórz i Grabica, a do końca października wykonanych zostanie łącznie 40 km dróg, w tym chodników i ciągów pieszo-rowerowych.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Czytelnik
Czytelnik
10 sierpnia, 2018 06:48

Ten wójt, to z konia spadł?

wret
wret
13 kwietnia, 2019 15:40

Panie Wójcie proszę zrzucić maskę patrioty, który się Pan tak epatuje na licznych spotkaniach patriotycznych.
Na publikę jest Pan patriotą. Najzwyczajnie jest Pan biznesmenem, któy bardzo dobrze współpracuje z kapitałem zagranicznym.
Widać to doskonale po planach miejscowych i ziemi którą będzie mógł wykupić kapitał zagraniczny.
Zakłady we Woli i w Piotrkowie zostały sprzedane. To za Pańskiej kadencji wpuścił Pan obcy handel na teren gmine:
Biedronka, magazyny Kaufland, Prologis.

Ja Pana juz dawno przejrzałam i już nie wierzę w Pana ładne słówka ani płomienne przemowy patriotyczne.
Wszystko jest na pokaz. Jak to broni Pan Polski.
Żaden z Pana patriota.

Polecamy

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!