GrabicakoronawirusWażne wiadomościWydarzenia

Badania na COVID-19 dla pracowników sezonowych na terenie gminy Grabica

Od 7 pracowników sezonowych, odbywających kwarantannę w gospodarstwie rolnym na terenie gminy Grabica, w którym są zatrudnieni, pobrano wymazy na COVID-19. Z inicjatywy Starosty Powiatu Piotrkowskiego Piotra Wojtysiaka po raz pierwszy uruchomiono, przyjęte przez służby sanitarne i weterynaryjne a zatwierdzone przez Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w Piotrkowie, procedury wspierające przedsiębiorców – głównie producentów rolnych, zatrudniających pracowników sezonowych.

Chodzi o to, aby profilaktycznie wykluczyć u osób przyjeżdżających do Polski zakażenie COVID-19 i udaremnić możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa. W większości są to obywatele Ukrainy, którzy po przekroczeniu granicy mają obowiązek odbycia kwarantanny – najczęściej w miejscu zatrudnienia. Pobieranie wymazów od wskazanych przez sanepid pracowników, zgłoszonych przez przedsiębiorców, jednocześnie umożliwia tym osobom pracę w gospodarstwie z zachowaniem reżimu kwarantanny, od pierwszego dnia pobytu na terenie Powiatu Piotrkowskiego.

Procedura wymazowa jest finansowana przez samorząd powiatu, który na ten cel przeznaczył 10 tysięcy złotych, co pozwoli pobrać próbki od ok. 200 takich osób. Jednak w przypadku gospodarstw na terenie gminy Grabica, powiat może liczyć na pomoc finansową ze strony samorządu gminnego. Koszty badania na obecność koronawirusa, przeprowadzonego w łódzkim laboratorium, ponosi piotrkowski sanepid.

Powiatowy Urząd Pracy w Piotrkowie wydał w tym roku 500 pozwoleń na pracę dla cudzoziemców.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!