Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Armia Krajowa – pamiętamy

W 76. rocznicę powstania Armii Krajowej, władze Piotrkowa złożyły kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza oraz w miejscach upamiętniających gen. Stefana „Grota” Roweckiego – jednego z przywódców AK.

– To wyjątkowo zasłużony mieszkaniec Piotrkowa, ważna postać dla Polski – tak o generale Roweckim mówił dziś Andrzej Kacperek, zastępca prezydenta miasta. – Był pierwszym komendantem Armii Krajowej. Podczas pierwszych dni „Akcji Burza”, został stracony w niemieckim obozie Sachsenhausen, a był to odwet hitlerowców za wybuch Powstania Warszawskiego. Generał z pewnością zasługuje na pamięć mieszkańców naszego miasta – dodał Andrzej Kacperek.

Armia Krajowa powstała 14 lutego 1942 roku z rozkazu Naczelnego Wodza, generała broni Władysława Sikorskiego. Ostatecznie uznany został tym samym wojskowy charakter siły zbrojnej podziemia, armii jak podkreślał Sikorski w rozkazie: „Wszystkich żołnierzy w służbie czynnej w Kraju”. Zadaniem Armii Krajowej było tworzenie struktur wojskowo-organizacyjnych na czas okupacji dla mobilizacji społeczeństwa do walki bieżącej, ochrona Polskiego Państwa Podziemnego oraz odtworzenie armii na czas otwartej walki o niepodległość, czyli przygotowanie kraju do powstania powszechnego.

Oprócz władz Piotrkowa, kwiaty złożyli także uczniowie IV LO, którego generał Rowecki jest patronem.

0 0 vote
Article Rating
Tagi

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
BOLKO
BOLKO
14 lutego, 2018 16:33

A co oni tak w tych kszaczorach … warują 😉

BOLKO
BOLKO
14 lutego, 2018 16:43
Reply to  BOLKO

Jakoś nie widzę Dziemdziory i Ostrowskiego ? żle patrze ?

Mesp
Mesp
14 lutego, 2018 18:20

Tłumy piotrkowian…

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close