KulturaNadchodzące wydarzenia

Andreas Jetter w Łodzi

KONCERT SZKOLNY
OSM I I II ST. IM. H. WIENIAWSKIEGO
22 KWIETNIA /NIEDZIELA /17.00

Wykonawcy: wyróżnieni dyplomanci, orkiestra symfoniczna OSM II st. im. H. Wieniawskiego, Marcin Radwański – dyrygent, orkiestra kameralna „Łódzkie smyczki”, Ryszard Jan Osmoliński – dyrygent.

RECITAL ORGANOWY
24 KWIETNIA 2018 /WTOREK /19.00

Wykonawcy: Andreas Jetter – organy barokowe i romantyczne.
Program: O. Nicolai – Uroczysta uwertura kościelna na temat chorału „Ein feste Burg ist unser Gott” op. 31 (transkr. F. Liszt), P. Siefert – Paduana, T.A. Volckmar – IV Sonata g-moll, F.W. Markull – II Postludium d-moll, Sonata na temat chorału „Nun danket alle Gott” op. 56, M. Gulbins – IV Sonata C-dur op. 28, „Święty Piotr. Studium portretowe”.

Trasy koncertowe Andreasa Jettera (ur. 1978 w Albstadt-Ebingen) prowadziły do znanych europejskich katedr, m.in. w Kolonii, Monachium, Grazu, Lozannie, Paryżu, Yorku, Zagrzebiu, Gdańsku-Oliwie, Ulm, Konstancji, Strasburgu. Grał w słynnych paryskich kościołach: St. Sulpice i La Madeleine, w opactwie w Rouen, w kościele św. Trójcy w Warszawie i Mariackim w Gdańsku, a także w Dżakarcie (Indonezja) i Singapurze. Andreas Jetter jest dyrektorem muzycznym w katedrze w Chur (Szwajcaria) i kantorem katedry pw. NMP w Konstancji (Niemcy). W FŁ artysta zagra utwory kompozytorów niemieckich wczesnego i późnego baroku oraz XIX-wiecznych mistrzów, tworzących w tradycji protestanckiej. Będą to dzieła Ottona Nicolai (ur. 1810 w Königsbergu) i Theophila Andreasa Volckmara (ur. 1684 w Szczecinie), wirtuoza organów, który działał w rodzinnym mieście, ale także w Gdańsku i Koszalinie. Usłyszymy kompozycje dwóch organistów związanych z bazyliką Mariacką w Gdańsku: Paula Sieferta (ważna postać przełomu XVI i XVII w.) i Friedricha Wilhelma Markulla, twórcy XIX-wiecznego, przyjaciela Felixa Mendelssohna. Program zakończy sonata Maxa Gulbinsa, działającego na pocz. XX w. organisty i dyrektora muzycznego w kościele pw. Trzech Króli w Elblągu (świątynia ta została w 1954 r. wysadzona w powietrze, w miejscu tym zbudowano bloki mieszkalne), później kantora i głównego organisty kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu.

Prowadzenie koncertu – Agata Kwiecińska.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!