Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

69-latka straciła oszczędności życia

Policjanci ostrzegają przed inwestowaniem swoich pieniędzy w niesprawdzone firmy, które oferują możliwości pomnożenia pieniędzy. O tym, jak łatwo stracić gotówkę przekonała się 69-latka, która chcąc zainwestować przesyłała duże kwoty na zagraniczne konto.

Do piotrkowskiej policji zgłosiła się kobieta, która poinformowała, że została oszukana. – 69-latka oświadczyła, że chciała zainwestować pieniądze, aby coś zarobić. O takich możliwościach przeczytała w internecie więc postanowiła spróbować. Po kliknięciu w link podany na stronie, kobietę od razu przekierowało na stronę banku, z informacją, aby dokonała wpłaty 1200 złotych na wskazane konto. Kobieta podążając za wskazówkami podanymi na stronie dokonała powyższej wpłaty i telefonicznie skontaktowała się z tą firmą, pod numerem wskazanym na stronie. Tam w słuchawce odezwał się kobiecy głos. Podająca się za pracownicę firmy kobieta, przekazała 69-latce sześciocyfrowy kod, który miał znać jedynie bezpośredni doradca tej kobiety. Takie zabezpieczenie jeszcze bardziej, u niczego nie podejrzewającej inwestorki, uwiarygodniło firmę – informuje asp. sztab. Izabela Gajewska z KMP w Piotrkowie.

Następnie z kobietą skontaktował się mężczyzna, który oświadczył, że jest jej osobistym doradcą i będzie ją instruował jakie kroki następnie trzeba wykonać. – Mężczyzna pomógł seniorce założyć konto na jednej z platform bankowych. Nakłonił 69-latkę do założenia aplikacji na telefon, tak aby on miał podgląd co kobieta robi na swoim telefonie. Kobieta działając zgodnie z instrukcjami wykonywała każde polecenie, nieświadoma, że rozmawia z oszustami. W ten sposób utraciła ponad 50 000 złotych – dodaje rzeczniczka policji.

Policjanci przypominają!

  • Bądź czujny podczas operacji bankowych. Banki informują o metodach oszustów, a także o sposobach jak nie paść ich ofiarą. Przed dokonywaniem inwestycji zapoznaj się z ofertą banków, a także sprawdź dokładnie gdzie inwestujesz swoje pieniądze.
  • Na swoim komputerze, czy telefonie zainstaluj program antywirusowy, który wykryje zagrożenie i od razu Cię o tym poinformuje.
  • Nie instaluj aplikacji niewiadomego pochodzenia, a zwłaszcza takich, które sprawdzają nasze poczynania na laptopie czy smarfonie.
  • Zadbaj o bezpieczeństwo podczas bankowości internetowej. Nie przekazuj swoich danych, numerów kart bankomatowych, czy kredytowych, a także daty ich ważności czy numeru CVV/CVC.
  • Przed zalogowaniem się do banku, sprawdź adres strony, zbyt duża liczba dziwnych znaków powinna wzbudzić naszą czujność. Sprawdzaj też czy obok adresu znajduje się obrazem zamkniętej kłódki.
  • Nie wchodź w linki niewiadomego pochodzenia, wysłanych przez sms, komunikator czy maila.
  • Nie instaluj aplikacji polecanych przez „inwestorów”. Z pomocą tych aplikacji śledzą Twoje poczynania na komputerze, tablecie czy smartfonie. Wykorzystując tzw. pulpity zdalne mogą dokonywać przelewów bez Twojej wiedzy.

4 2 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!