KulturaPiotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego – wystawa w muzeum

Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z nową wystawą, która przygotowana została w związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

Ekspozycja podzielona została na osiem bloków tematycznych, których tytuły zaczerpnięte zostały z popularnych wówczas haseł, pieśni i utworów poetyckich:
1.      „Jeszcze trochę poczekaj, dorośnij. Opowiemy ci o tych wypadkach…” – część poświęcona wydarzeniom od sierpnia 1980 r. do grudnia 1981 r.
2.      „Komuna ma generała, a my mamy papieża!” – czyli życie codzienne w stanie wojennym
3.      „Wyrwij murom zęby krat, zerwij kajdany połam bat!” – część nawiązująca do aresztowań internowania i służby wojskowej
4.      „Kto wie, gdyby nas lepiej i piękniej kuszono…” – czyli przesłuchania i kontakty z władzami
5.      „Róbmy swoje! Póki jeszcze ciut się chce!” – przedstawia oficjalne i opozycyjne materiały kolportowane w zakładach pracy.
6.      „My do Ciebie Boże Ojcze swoje troski przez łzy kierujemy…” – poświęcona została roli kościoła, a zwłaszcza wydarzeniom, które odbywały się w kościele oo. Jezuitów w Piotrkowie
7.      „Drukujemy ulotki o tym, że jeszcze żyjemy. Grozi nam za to wyrok…” – prezentuje sposoby powielania i kolportażu tzw. bibuły oraz jej olbrzymią różnorodność zarówno w zakresie tematyki, formy, jak też treści.
8.      „ZOMO – bijące serce PZPR” nawiązuje do historii wykonanego w stanie wojennym napisu na murze jednego z piotrkowskich domów.

Każdemu blokowi tematycznemu towarzyszy plansza z relacjami uczestników tamtych wydarzeń, które korelując z prezentowanymi w gablotach archiwaliami i muzealiami stanowią swoistą formę narracyjną opartą na wspomnieniach uczestników tamtych wydarzeń: Zenona Bartczaka, Moniki Bremerskiej, Grzegorza Filipczaka, Ewy Juszko-Pałubskiej, Marii Kabza, Mariana Kalinowskiego Małgorzaty Kowalczyk, Witolda Kowalczyka, Januariusza Kowalewicza, Zbigniewa Mrozińskiego, Romana Peski, Michała Pietrzyka, Zbigniewa Rutkowskiego, Urszuli Sadowskiej, Andrzeja Świstaka, Jacka Tworkowskiego, Jerzego Warzochy, o. Remigiusza Wysockiego.

– Dziękujemy za pomoc i życzliwość w realizacji wystawy, którą okazali: Jacek Bykowski, Kacper Czapczyk, Jakub Czerwiński, Grzegorz Filipczak, Łukasz Gruszecki, Jacek Klecel, Witold Kowalczyk, Edward Pastuszko, Mariusz Podmunicki, Michał Rżanek, Jacek Tworkowski, Piotr Zapart, Tadeusz Zawiślak, a także: Fundacja Cor Ignis, Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim, Muzeum Regionalne w Bełchatowie, Piotrkowskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o., Portal trybunalscy.pl i, Stowarzyszenie Pro Memoria. – mówią przedstawiciele muzeum.

Wystawa dostępna jest od grudnia 2021 do lutego 2022 r w salach Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, plac Zamkowy 4, w godzinach 10.00-18.00 oprócz poniedziałków i dni poświątecznych.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!