Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

40-metrowa drabina strażacka cały czas uziemiona

Od końca stycznia wyłączona z użytkowania jest 40-metrowa drabina strażacka z zasobów Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie.

Decyzję o wyłączeniu z podziału bojowego wszystkich takich drabin w kraju – w tym naszej piotrkowskiej, podjęto po wypadku do którego doszło pod koniec stycznia w komendzie w Inowrocławiu. To jednostka która posiada taką samą drabinę jak nasza. W całym kraju sprawa dotyczy 16 maszyn.

Od czasu wyłączenia z użytkowania wszystkich drabin tego typu, trwają rozmowy (a przynajmniej teoretycznie) pomiędzy Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej a producentem urządzenia. Niestety do tej pory nie doszło do porozumienia.

– Trwają pracę badawcze i testy drabin dostarczonych przez wspomnianą firmę. Na razie nie ma decyzji o ich ponownym wprowadzeniu do podziału bojowego, jeśli testy nie zakończą się ostatecznym wynikiem. W Piotrkowie w zastępstwie mamy podnośnik. W kraju takich drabin jest 16, a na terenie województwa łódzkiego jest ta jedyna, więc nie jest to najgorzej. Są województwa które mają więcej wycofanych drabin – mówił w Piotrkowie st. bryg. Paweł Malinowski z-ca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi

Na stronie internetowej producenta drabiny widnieje oświadczenie z 22 lutego 2023 roku:

W poniedziałek, 20.02.2023 r. Rosenbauer Karlsruhe zakończył analizę danych z czarnej skrzynki pochodzącej z uszkodzonej drabiny L42A-XS w Inowrocławiu. 

Chronologiczna rekonstrukcja danych wskazała, że zespół drabiny oraz pojazd działały poprawnie. Mając powyższe na uwadze, Rosenbauer Karlsruhe znosi ograniczenia w zakresie użytkowania wszystkich drabin L42A-XS (wprowadzone czasowo ze względów ostrożnościowych) ze skutkiem natychmiastowym.

Raport końcowy Rosenbauer Karlsruhe dotyczący zdarzenia w Inowrocławiu zostanie przekazany do polskich organów prowadzących dochodzenie na przełomie lutego i marca 2023 r.  

Z poważaniem
Zarząd Rosenbauer Karlsruhe GmbH

Wyłączenie drabiny austriackiego producenta nie oznacza pozbawienia miasta i powiatu ochrony przeciwpożarowej. Aktualnie w KM PSP w Piotrkowie stacjonuje 37-metrowa drabina z JRG 8 z Łodzi.

Zobacz także:

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: