KulturaWolbórzWydarzenia

Żydowska wystawa w wolborskim muzeum

Grupa Żydów przyjechała do Wolborza, by otworzyć okolicznościową, stałą wystawę nt. ludności żydowskiej, która zamieszkiwała miasto od XVII w. 

Wystawa powstała z inicjatywy potomków rodzin żydowskich, którzy odwiedzili Wolbórz w październiku ubiegłego roku. Wtedy to pojawił się pomysł aby taki kącik pamięci powstał w Muzeum Pożarniczym, gdzie już znajduje się sala poświęcona historii Wolborza. Pomysł ten został zrealizowany i teraz w gablotach obejrzeć można rytualne przedmioty i książki związane z żydowską religią, a na ścianie pojawiły się sylwetki zasłużonych dla religii i kultury żydowskiej osób.

W uroczystości wziął udział rabin Shmuel Torenheim, wnuk żydowskiego cadyka Akivy Meir Torenheima, który urodził się w Wolborzu. Rabinowi towarzyszył brat i zięć oraz m.in. Dina Feldman, która bezpośrednio przyczyniła się do powstania ekspozycji żydowskiej w wolborskim muzeum. Z gośćmi na otwarciu wystawy, w towarzystwie mieszkańców Wolborza, spotkali się m.in. burmistrz Wolborza Andrzej Jaros oraz przewodniczący rady, Bogdan Szulc.

Już jutro na naszym portalu ukaże się artykuł poświęcony historii wolborskich Żydów.

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!