Artykuł partnerskiKultura

Zobacz, ile zarabiają programiści freelancerzy!

Być może jesteś na początku swojej drogi, jako programista i zadajesz sobie wiele pytań w związku z tym. Jak dobrze płatny jest ten zawód? Co trzeba zrobić, żeby wykonywać tę pracę? Jakie są perspektywy? Gdzie najlepiej jest wykonywać swoje usługi? Mam dobrą informację. Pomogę odpowiedzieć Ci na te pytania!

Jakie są zarobki programistów freelancerów?

Na początku, zdefiniujmy sobie zagadnienie programisty. Osoba odpowiedzialna za tworzenie aplikacji w konkretnych językach programowania takich, jak C++ lub Python. Polska Klasyfikacja Zawodów i Specjalności opisuje ten zawód także w kategoriach developera, kodera lub programisty aplikacji.

Na jakie studia się udać?

O ile sam zawód programisty nie jest prawnie regulowany, w związku z czym można go teoretycznie wypełniać bez żadnych kwalifikacji, to osoby zatrudniające programistów, już zwracają uwagę chociażby na odpowiednie wykształcenie. Z pewnością, pomogą Ci takie kierunki, jak: informatyka, mechatronika, matematyka, czy telekomunikacja. Jeżeli jesteś na jeszcze wcześniejszym etapie edukacji, wtedy byc może warto jest pomyśleć o technikum informatycznym, które może Ci ułatwić zdobycie odpowiednich kwalifikacji.

Oczywiście, podczas wykonywania tej pracy, głównie liczą się umiejętności twarde, praktyczne. W związku z tym, na rynku programistów, znajduje się wiele osób, które szkoliły się na własną rękę: kursy, zdobyte certyfikaty, ukończone szkolenia informatyczne czy certyfikaty językowe. Wszelkie działania, które mogą podwyższyć poziom Twoich umiejętności są naprawdę mile widziane podczas późniejszej pracy, jako programista freelancer.

Praktyczne doświadczenie programistyczne- Gdzie szukać?

W celu zdobycia pierwszego, wstępnego doświadczenia w tym zawodzie, możesz skorzystać z bezpłatnych praktyk lub płatnych staży w firmach, które działają w zakresie programowania. Jeśli chcesz zdecydować się na płatny staż, możesz udać się do Urzędu Pracy, który posiada możliwości znalezienia Ci takiej posady.

Uczęszczając do szkoły technicznej lub będąc na studiach, to właśnie te instytucje mogą pomóc Ci w wyborze odpowiedniej formy zdobywania umiejętności i budowania swojego CV w ramach praktyk.

Praca programisty freelancera zapewne kojarzy Ci się z bardzo indywidualnymi działaniami, jednak nie zawsze tak jest. Pracując w konkretnej firmie, może zdarzyć się większy projekt, który wymaga pracy zespołowej. Z tego względu, warto jest podczas praktyk/stażu, szukać miejsca, które umożliwi Ci działanie w obu obszarach: indywidualnym oraz zespołowym.

Co robić po szkole?

Zawód programisty freelancera jest szczególnie nastawiony na ciągły samorozwój i nieustanne szkolenie. Technologia rozwija się w horrendalnie wysokim tempie, w związku z czym, jako programista powinieneś za tym rozwojem stale nadążać, jeżeli chcesz wykonywać swoją pracę efektywnie. Ciągle pojawiają się nowe programy, narzędzia i aktualizacje, których trzeba się uczyć.

Jest kilka trybów pracy programisty:

  • wolny strzelec (freelancer)- Realizuje projekty na zlecenie klientów, ale musi samodzielnie ich zdobywać. W takiej sytuacji, możesz otworzyć własną działalność i wykonywać swoją pracę w ten sposób lub przyjmować zlecenia na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło.
  • pracownik etatowy- Najniższym szczeblem, od którego zaczynasz swoją pracę programisty, jest junior-specialist.
  • Jeżeli skutecznie będziesz wykonywać swoją pracę, to z czasem możesz uzyskać awans na stopień zwykłego programisty, a następnie seniora programisty.
  • Oczywiście, Twoja droga po drabinie firmowej nie musi kończyć się na tym, ponieważ masz szansę uzyskać jeszcze stanowiska dyrektorskie lub kierownicze. Możesz także poszerzać zakres swojej wiedzy i umiejętności w zakresie konkretnych specjalizacji. Przykładem tego, może być projektant systemów.

Jakie są zarobki programisty?

Dla wielu jest to pewnie najciekawsza kwestia, więc zaraz rozwieję wszelkie wątpliwości.

Kwestie zarobkowe są oczywiście uzależnione od wielu czynników: model pracy, miejsce, stopień itd. Oczywiście, w większych miastach, w dużych korporacjach, średnie zarobki na tych samych stanowiskach będą nieco większe, niż w przypadku mniejszych firm.

Zaczynając od najniższego szczebla- Junior-specialist, mediana zarobków na tym stanowisku to 4800 złotych brutto. Dla porównania, zobacz jak duża różnica plasuje się między najniższą a najwyższą pozycją w firmie, ponieważ mediana dla Senior-specialist to aż 12 500 złotych brutto.

Zwróć jeszcze uwagę na korzyści płynące z zatrudnienia w firmie z tytułu umowy o pracę. Zobacz najczęściej występujące profity:

  • pakiety prywatnej opieki medycznej (66%),
  • dofinansowania do karnetów na zajęcia sportowe (53%),
  • finansowanie szkoleń (27%),
  • przekazanie służbowego telefonu do celów prywatnych (27%).

Przejdźmy teraz do rozróżnienia charakterystyki pracy programisty w różnych modelach.

Umowa o pracę

Jeżeli decydujesz się na pracę etatową, możesz spodziewać się, że Twoje miesięczne zarobki będą początkowo plasowały się w okolicach 3500 złotych netto, jednak po jakimś czasie efektywnej pracy, zaczną one wzrastać.

Programista na wyższym szczeblu, zarabia średnio 8900 złotych, jednak w tym przypadku sprawa nie ma się tak kolorowo, ponieważ taka kwota przekracza drugi próg podatkowy, z racji czego realna pensja takiej osoby będzie niższa i wyniesie:

  • w miesiącach styczeń-sierpień- 8904 zł,
  • we wrześniu- 7509 zł
  • w miesiącach październik-grudzień- 7270 zł.

Zatrudnienie w firmie programistycznej, mając zapewnioną umowę o pracę jest najbardziej stabilną formą zarobkową. Oprócz tego, w grę wchodzą jeszcze wymienione wcześniej benefity, urlopy itd.

Minusami tego typu pracy, z pewnością są: konieczność pracy wyłącznie dla jednego pracodawcy oraz brak możliwości pełnej ingerencji w otrzymywane zlecenia.

Programista freelancer

Praca zgodnie z tym modelem, daje naprawdę wiele swobody. Jako wolny strzelec, wykonujesz zlecenia tylko dla indywidualnie wybranych przez Ciebie klientów. Twoje zarobki będą uzależnione wyłącznie od Twojej inicjatywy. Samodzielnie możesz organizować własny czas i sposób pracy. Coraz bardziej popularny staje się zdalny sposób wykonywania pracy, więc decyzja dotycząca miejsca pracy, także należy do Ciebie.

Praca indywidualna najczęściej charakteryzuje się samodzielnym wykonywaniem zleceń dla Twojego klienta. Raczej nie zdarzają się sytuacje, w których musisz opracować dany projekt wspólnie z zespołem.

Firmbee wyciągnęło pomocną dłoń do programistów freelancerów, tworząc narzędzie do optymalnego zarządzania ich pracą: https://firmbee.com/pl/branze/it

Umowa B2B

Istnieje jeszcze jedna forma pracy, jako freelancer. Jest nią otworzenie własnej działalności w myśl umowy B2B (Business to Business). Przy takim rozwiązaniu, otwierasz własną firmę i wykonujesz usługi dla innych przedsiębiorstw.

Jakie są plusy takiego rozwiązania?

Jedną z największych korzyści jest możliwość skorzystania z ulg podatkowych podczas zakupu towarów. Jak wiesz, praca programisty opiera się na obsłudze wysokiej jakości sprzętu, więc tego typu udogodnienie może mieć spore znaczenie. Fakt posiadania własnej działalności, zwiększa poziom profesjonalizmu wykonywanych usług. Jako firma, programista ma szansę, żeby skorzystać z dodatkowego finansowania, które pomoże rozwinąć się jego przedsiębiorstwu. Przy takiej okazji, można zorientować się co do funduszy europejskich, które umożliwią wyposażenie własnej firmy. Oprócz tego, istnieje także możliwość skorzystania z dofinansowania, udając się do Urzędu Pracy. Tam możesz złożyć wniosek jeszcze zanim założysz własną działalność i ubiegać się o dofinansowanie dla osób bezrobotnych.

Należy jednak zauważyć, że współpraca na zasadach B2B wiąże się również z pewnymi wadami. Programista staje się przedsiębiorcą, w związku z czym, to na nim leży odpowiedzialność za odpowiedzialność za rozliczanie podatków, prowadzenie księgowości oraz opłacanie składek.

Jeżeli zdecydujesz się lub już się zdecydowałaś/eś na wykonywanie zleceń w zakresie wyłącznie własnej inicjatywy, warto jest zwrócić uwagę na odpowiednie prowadzenie spraw związanych z księgowością. Zaniedbanie tych kwestii może wiązać się z wysokimi karami, więc Ifirma stworzyła narzędzie, które pozwoli Ci prowadzić w pełni fachową i zorganizowaną księgowość: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-programistow.

Gdzie zarobisz najwięcej?

Jak już wspomniałem, zarobki programisty mocno uzależnione są, m.in. od miejsca, w którym wykonuje swoje usługi. Powstały konkretne kryteria, według których określa się średnie zarobki programistów w danych miastach. Należą do nich:

  • dwuletnie doświadczenie w zawodzie i praca na stanowisku starszego programisty;
  • wykształcenie wyższe drugiego stopnia;
  • ponadprzeciętne umiejętności techniczne, interpersonalne i komunikacyjne;
  • praca w dużej firmie, w dużym mieście;
  • znajomość dwóch języków obcych;
  • specjalizacja dotycząca znajomości dwóch języków programowania;
  • umowa o pracę.

W następujący sposób wyglądają zarobki programistów w konkretnych miejscach w Polsce:

  • Zarobki programisty w Warszawie: W stolicy Polski starszy programista może zarobić średnio ok. 9300 złotych na rękę.
  • Zarobki programisty w Krakowie: W stolicy Małopolski zarobki starszych programistów plasują się na pułapie ok. 8900 złotych netto.
  • Zarobki programisty w Łodzi: Programista pracujący na stanowisku senior-specialist może liczyć na pensję w granicach 8500 złotych.
  • Zarobki programisty we Wrocławiu: Specjaliści ds. programowania, którzy wykonują swoją pracę we Wrocławiu, mogą zarobić ok. 8600 złotych netto.
  • Zarobki programisty w Poznaniu: Pracownicy w Poznaniu, którzy mają spore doświadczenie i zajmują stanowisko programisty seniora, mogą zarobić ok. 8700 złotych na rękę.

Mam nadzieję, że wskazówki oraz informacje, o których się dzisiaj dowiedziałaś/eś, pomogą Ci podjęciu odpowiedniej decyzji, dotyczącej Twojej przyszłości.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!