Kultura

Zmiana klimatu i jej wpływ na gospodarkę światową

Zmiana klimatu, napędzana globalnym ociepleniem – skutkiem antropogenicznej emisji gazów cieplarnianych, ma głęboki wpływ na gospodarkę światową. Skutki te są odczuwalne w różnych branżach, w tym między innymi w: rolnictwie, ubezpieczeniach, nieruchomościach i energetyce. Czy są szanse na złagodzenie zaistniałej sytuacji? Jak zmiany klimatu oddziałują na rozwój poszczególnych branż polskiej gospodarki?

Rolnictwo

Negatywny wpływ globalnego ocieplenia na rolnictwo potwierdza nauka. Przykładowo badania zrealizowane przez zespół osób na czele z D.B. Lobellem w 2011 r. odkryły, że każdy stopień Celsjusza wzrostu globalnej temperatury powoduje spadek globalnych plonów pszenicy, ryżu i kukurydzy – odpowiednio o 6, 3,2 i 7,4%. Z kolei w 2018 r. IPCC podał, że straty gospodarcze w sektorze rolnictwa spowodowane zmianami klimatycznymi mogą wynieść od 2 do 6% całkowitej produkcji sektora do 2050 r. Zmiany klimatyczne wymagają nowego podejścia do zarządzania organizacją, w tym rekrutacji pracowników. Takie rozwiązania na polskim rynku proponuje CleverStaff.

Sektor ubezpieczeń

Zmiana klimatu zwiększa częstotliwość i dotkliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych, co prowadzi do wyższych roszczeń ubezpieczeniowych i składek z tym związanych. Monachium Re, jedna z największych firm reasekuracyjnych na świecie, odnotowała potrojenie liczby zdarzeń związanych ze szkodami spowodowanymi przez pogodę w latach 1980–2019. Z kolei globalne wypłaty z tytułu ubezpieczeń związanych z ekstremalnymi warunkami pogodowymi i katastrofami klimatycznymi wzrosły ze średnio 10 mld dolarów rocznie w latach 80. do ponad 50 mld dolarów rocznie w ostatniej dekadzie.

Sektor nieruchomości i infrastruktury

Podnoszący się poziom mórz oraz zwiększona częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych negatywnie oddziałują także na rynek nieruchomości, szczególnie tych położonych na obszarach przybrzeżnych. Zespół badaczy na czele z M. E. Hauerem już w 2016 r. prognozował, że w Stanach Zjednoczonych do 2100 r. podniesienie się poziomu morza może spowodować wysiedlenie 13,1 mln ludzi, co będzie powodem ogromnej utraty nieruchomości w skali kraju. Z kolei szacowany koszt ochrony infrastruktury przybrzeżnej przed podnoszącym się poziomem mórz może przekroczyć 1 bln dolarów do 2050 r.  

Sektor energetyczny

Zmiana klimatu wpływa także na sektor energetyczny, przede wszystkim poprzez zmianę wzorców popytu i zakłócenia w dostawach energii. Do najbardziej poważnych zmian warto zaliczyć następujące:

  • wyższe zapotrzebowanie na energię elektryczną do celów chłodniczych, w efekcie czego kompensuje się spadek zapotrzebowania na energię, stosowaną do celów ogrzewania;
  • uszkodzenia infrastruktury i przerwy w dostawach energii, spowodowane ekstremalnymi warunkami pogodowymi (np. podczas huraganu Katrina w 2005 r., kiedy produkcja ropy i gazu w Zatoce Meksykańskiej została znacznie zakłócona).

Adaptacja gospodarki do zmian klimatycznych

Czy świat jest przygotowany na zmiany klimatyczne? Odpowiedzi na to pytanie są bardzo różne, gdyż wszystko zależy od świadomości ekologicznej nie tylko przywódców poszczególnych krajów, ale i ich obywateli. Badacze zaproponowali 4 strategie adaptacyjne, które pomogą ludzkości dostosować się do zmian klimatycznych: 

  • Inwestycje w infrastrukturę odporną na zmianę klimatu;
  • Uprawa odmian roślin odpornych na suszę;
  • Wzmocnienie systemów przeciwpowodziowych;
  • Dywersyfikacja źródeł energii z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii.

Zmiana klimatu stanowi poważne wyzwanie dla gospodarki światowej, oddziałując na różne jej branże. A więc ze względu na to wszystko, a także prognozowane dalsze zmiany klimatyczne i potrzebę zmagania się ze skutkami ocieplania się planety, konieczne staje się włączenie strategii łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do procesu planowania gospodarczego oraz kształtowania polityki.

3 4 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!