Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Wsparcie w zabezpieczeniu przed cyberprzestępcami

Ponad 6 mln zł na podniesienie poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych otrzyma 13 szpitali w Łódzkiem, z którymi ŁOW NFZ dotychczas podpisał umowy na dotacje. Szpitale mogą sfinansować z tych pieniędzy szkolenia personelu, kupić programy i usługi, które ochronią je przed groźnymi cyberatakami. Jedną z placówek jest szpital imienia Kopernika w Piotrkowie.

Do tej pory umowy na dotacje podpisały szpitale w Łodzi, Brzezinach, Piotrkowie Trybunalskim, Skierniewicach, Rawie Mazowieckiej, Sieradzu i Zduńskiej Woli. Łódzki Fundusz otrzymał także kolejne wnioski z placówek medycznych w regionie.

Narodowy Fundusz Zdrowia udzielił szpitalowi wsparcia finansowego w wysokości do 400 tys. zł. na działania związane z podniesieniem bezpieczeństwa systemów  teleinformatycznych w naszej placówce medycznej. Środki te pozwolą na zakup i wdrożenie systemów urządzeń, które zapewnią poprawę stopnia cyberbezpieczeństwa w szpitalu, np. zakup nowego sprzętu komputerowego, zakupu dodatkowego serwera, modernizacji systemu kopii bezpieczeństwa, zakup urządzeń ochrony przed zaawansowanymi cyberatakami. Jest to bardzo ważne, z punktu widzenia czasów, w których żyjemy. Obecnie placówki medyczne przechodzą na formę elektronicznej dokumentacji medycznej, gdzie priorytetem jest właściwe zabezpieczenie informatyczne danych, w których posiadaniu jest nasza placówka medyczna. Otrzymane dofinansowanie przyczyni się w dużej mierze do znacznego poprawienia poziomu bezpieczeństwa systemów informatycznych, wykorzystywanych do udzielenia świadczeń opieki zdrowotnej – podkreśla Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz dyrektor Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim.

Wysokość dofinansowania zależy od wartości kontraktu placówki z NFZ. Wsparcie wynosi od ponad 240 tys. zł do nawet 900 tys. zł.

– Niestety, incydenty zagrażające cyberbezpieczeństwu placówek medycznych nasiliły się. Ma to związek m.in. z wojną na Ukrainie. Szczególnie niebezpieczne i groźne w skutkach mogą być cyberataki na szpitale. Atak hakerski na infrastrukturę informatyczną szpitala może kosztować zdrowie, a nawet życie pacjentów, dlatego tak ważne jest maksymalne zabezpieczenie tych systemów m.in. przed próbami włamań. Na całym świecie odnotowano w 2021 r. znaczny wzrost   incydentów cyberbezpieczeństwa skierowanych głównie na szpitale aż o 71 proc. w porównaniu z rokiem 2020. Ostatnie 2 lata epidemii to ogromna popularyzacja usług e-zdrowia i telemedycyny. Korzystanie z systemów komunikacji elektronicznej i rozwiązań teleinformacyjnych jest nierozerwalnie związane z możliwością wystąpienia incydentu, który może nawet uniemożliwić prowadzenie leczenia przez placówkę medyczną. – zaznacza Anna Leder z NFZ.

Kto może otrzymać pieniądze?

Wsparcie jest przeznaczone dla szpitali, które wykonują świadczenia w zakresach:

 • leczenie szpitalne
 • rehabilitacja lecznicza
 • lecznictwo uzdrowiskowe
 • opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień.

W Łódzkiem to kilkadziesiąt placówek medycznych.

Co finansuje NFZ?

NFZ sfinansuje, z pieniędzy z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, zakup i wdrożenie systemów teleinformatycznych oraz związanych z nimi usług, które podniosą poziom bezpieczeństwa w placówkach leczniczych, a nie samą informatyzację.

Za otrzymane środki szpital może kupić i uruchomić m.in:

 • urządzenia, oprogramowanie i usługi teleinformatyczne, które zapobiegają, wykrywają lub zwalczają cyberataki, np. 
  • systemy do tworzenia kopii danych,
  • systemy antywirusowe,
  • systemy kontroli dostępu administracyjnego i zarządzania uprawnieniami,
  • urządzenia i oprogramowanie zabezpieczające sieć (firewall),
  • systemy zapewniające bezpieczeństwo poczty elektronicznej. 
 • urządzenia i oprogramowanie oraz wsparcie eksperckie dotyczące cyberbezpieczeństwa,
 • technologie, które ułatwiają precyzyjne monitorowanie bezpieczeństwa infrastruktury IT,
 • skany podatności, które pozwalają identyfikować zagrożenia we własnym środowisku IT,

a także przeprowadzić szkolenia z cyberbezpieczeństwa dla kadry zarządzającej i pracowników.

NFZ sfinansuje wydatki ponoszone przez szpitale na wsparcie cyberbezpieczeństwa od 29 kwietnia do 31 grudnia 2022 roku.

Co zrobić, aby otrzymać dofinansowanie?

Aby skorzystać z finansowania, szpitale w Łódzkiem do 30 listopada 2022 r. składają do dyrektora ŁOW NFZ wniosek o zawarcie umowy. Do wniosku muszą dołączyć raport z Systemu Statystyki Ochrony Zdrowia, który potwierdza wypełnienie ankiety badającej poziom bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Szpital otrzyma wsparcie po złożeniu do 16.12.2022 niezbędnych dokumentów, w tym wyniku audytu bezpieczeństwa placówki.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wwww
wwww
14 lipca, 2022 18:50

przysyłają wam to badziewie a wy bezmyślnie i za friko to publikujecie. kto ma z tego korzyść? NFZ. kto przyzna sobie premie za działalność profilaktyczna? NFZ. a co wy będziecie z tego mieli? jak zawsze g…..

Robert
Robert
26 lipca, 2022 09:58

Cóż z tego, że dostają kasę. Szpital na Rakowskiej stworzył portal dla pacjenta za olbrzymie pieniądze z funduszy unijnych https://portal.szpital-piotrkow.pl/ i nic tam nie działa. Wystarczy poklikać w różne zakładki na tym portalu i wyskakują puste pola albo błędy w kodzie strony.

Polecamy

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!