GminyWażne wiadomościWolbórzWydarzenia

Wolbórz: Najnowocześniejsza w regionie oczyszczalnia ścieków oddana do użytku

Najnowocześniejsza w regionie oczyszczalnia ścieków została oficjalnie otwarta. Goście z całego powiatu zjechali do Wolborza aby obejrzeć imponujący proekologiczny obiekt przy ul. Sportowej.

Mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków w Wolborzu może oczyścić rocznie 84 tys. m3 ścieków, które doprowadzane są do niej ośmioma przepompowniami. Ten sterowany komputerowo obiekt posiada dwa biologiczne reaktory, zbiorniki stabilizacji tlenowej oraz nowoczesny biofiltr, który sprawia, że na terenie oczyszczalni i w jej okolicy zupełnie nie czuć żadnej uciążliwości odorowej. 

Jednak o wyjątkowości oczyszczalni w Wolborzu świadczą dwa potężne bębnowe kompostery, pracujące w systemie zamkniętym, które ze ścieków produkują doskonały certyfikowany nawóz organiczny dla rolnictwa. Dotychczas na terenie kraju wybudowano tylko dwie takie instalacje,  jedną z nich w Wolborzu. Na nowoczesne rozwiązania technologiczne zastosowane w wolborskiej oczyszczalni składa się także farma fotowoltaiczna o mocy 60kW/h, która produkuje energie elektryczną na potrzeby procesów technologicznych. 

– Goście zwiedzający ten nowoczesny obiekt zwracali uwagę, na brak uciążliwości odorowej i wyjątkową czystość na obiekcie. Tak właśnie wyglądać powinna, na miarę XXI wieku, instalacja oczyszczająca wodę. Cieszę się, że mamy taki obiekt w Wolborzu, budowaliśmy tę oczyszczalnię ponad dwa lata. Serdecznie dziękuje Marszałkowi Województwa Łódzkiego za wielomilionową unijną dotację na jej budowę, dziękuję moim współpracownikom za zaangażowanie, spółce miejskiej KOM-WOL oraz wykonawcy firmie STALBUDOM – powiedział Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros. 

W swoim wystąpieniu Burmistrz Wolborza podziękował dwóm swoim poprzednikom wójtom poprzednich kadencji Janowi Stachowiakowi i Henrykowi Sękowi, którzy rozpoczęli kanalizację gminy Wolbórz w latach minionych. 

Z kolei Zbigniew Klewin przewodniczący Rady Miejskiej w Wolborzu, w imieniu radnych, złożył na ręce Burmistrza Wolborza okolicznościowe, pamiątkowe zdjęcie z procesu inwestycyjnego, dziękując w ten sposób za zaangażowanie przy realizacji tej największej w historii gminy inwestycji. 

W uroczystości otwarcia oczyszczalni wzięli udział m.in. Poseł na Sejm Grzegorz Lorek, wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba, powiat piotrkowski reprezentował Michał Szymański, wiceprzewodniczący Rady Powiatu. Do Wolborza przyjechali goście z partnerskiej Jabłonki – sekretarz gminy Artur Górka z kierownikami tamtejszego Zakładu Usług Komunalnych Piotrem Pukowskim i Mirosławem Karkosem. Licznie odwiedzili obiekt wójtowie ościennych dla Wolborza gmin z Mniszkowa, Będkowa, Aleksandrowa, Czarnocina, Woli Krzysztoporskiej i Moszczenicy. 

Całkowita wartość projektu: 14 458 737,59 PLN
Dofinansowanie EFRR: 9 986 237,15 PLN

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!