GminyWażne wiadomościWydarzenia

Wakacyjne turnusy terapeutyczne dla młodzieży zmagającej się z ADHD i lękiem przed grupą

Mają kilkanaście lat, a za sobą trudne doświadczenia i stany depresyjne. Zmagają się z ADHD i lękiem przed grupą. Nie poddają się jednak. W „Przystani”, czyli Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Łodzi czują się bezpiecznie i tutaj, podczas wakacyjnych turnusów terapeutycznych, próbują rozwiązać swoje problemy. Biorą udział m.in. w filmoterapii, muzykoterapii, arteterapii i jogoterapii. Można jeszcze zgłosić się na taki turnus. Terapia jest bezpłatna.

Obecnie trwa turnus dla młodzieży w wieku 15 – 18 lat. 29 lipca rozpocznie się kolejny, tym razem dla dzieci od 12 do 14 lat.

Młodych ludzi zgłosić muszą rodzice. Mamy jeszcze wolne miejsca – mówi Beata Bednarek, p.o. kierownika Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Łodzi. – Najpierw zapraszamy na kwalifikację do naszego terapeuty i po niej można rozpocząć turnus terapeutyczny – dodaje.

To nie jest tylko klasyczna terapia.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Łodzi nazywane jest Przystanią. Ta nazywa jest symboliczna. Przystań to miejsce, w którym można czuć się bezpiecznie, zatrzymać na chwilę, by odnaleźć drogę. Dzięki odpowiedniej terapii wiele problemów młodych ludzi udaje się rozwiązać. A terapia tutaj przyjmuje bardzo różne formy: jest filmoterapia, muzykoterapia, arteterapia, jogoterapia… Do tego, jak to w wakacje, są też wyjścia na kręgle, jest gra w piłkę – mówił Piotr Wojtysiak, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Statystyki nie są optymistyczne.

 – Co piąty nastolatek ma problemy psychiczne: stany lękowe, depresję, zaburzenia nerwicowe. Dlatego tak ważne jest wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży. To wsparcie młodzi ludzie otrzymują m.in. tutaj – mówił Piotr Bors, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Ale pomoc w „Przystani” to nie wszystko. – W tym roku na profilaktykę chorób psychicznych Samorząd Województwa Łódzkiego przeznaczy ponad milion złotych – kontynuował wiceprzewodniczący Bors. – Mieszkańcy naszego regionu mogą skorzystać m.in. z porad psychologicznych oraz warsztatów edukacyjno – rozwojowych dla dzieci i młodzieży na temat emocji, stresu, relacji społecznych, konfliktów i sposobów ich rozwiązywania – wymieniał.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!