GminyRozprzaWażne wiadomościWydarzenia

W Rozprzy pokazali klucz do miasta

W Rozprzy odbyła się uroczystość poświęcona przywróceniu praw miejskich. Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, 1 stycznia 2023 roku do Rozprzy po ponad 150 latach wróciły prawa odebrane przez cara rosyjskiego.

Uroczystości rozpoczęły się od przekazania burmistrzowi Januszowi Jędrzejczykowi przez Agatę Bartkowską Przewodniczącą Rady Miejskiej, Aktu Nadania Statusu Miasta Rozprzy oraz klucza do miasta. Przypominamy, iż 29 grudnia 2022r. Premier Mateusz Morawiecki przekazał akt i klucz na ręce przewodniczącej oraz Artura Cubały – ówczesnego zastępcy wójta .

Burmistrz podziękował mieszkańcom oraz współpracownikom za włożoną pracę, zaangażowanie i działania w kierunku odzyskania praw miejskich przez Rozprzę, które zakończyły się uzyskaniem statusu miasta. – Jest to dla społeczności Rozprzy, jak również całej gminy niezwykle ważny dokument, który przywraca sprawiedliwość dziejową po 152 latach na mocy którego dnia 1 stycznia 2023 miejscowość Rozprza stała się miastem – mówił burmistrz Janusz Jędrzejczyk.

Podczas uroczystości odbyła się prelekcja pod hasłem: „Kiedyś i teraz – historia Rozprzy”. Wykład wygłosił dr Tomasz Matuszak, dyrektora Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Dzięki wystąpieniu, mieszkańcy w telegraficznym skrócie mogli zapoznać się z dziejami Rozprzy oraz o tym czym zajmuje się archiwum i jakie dokumenty ma w swoich zbiorach.

Oprócz podziękowań, gratulacji i wykładu historycznego nie zabrakło programu artystycznego w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Rozprzy a uroczystość zakończył koncert Kasztelanii Swing Band, która zachwyciła publiczność cudownym wykonaniem utworów.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: