Piotrków TrybunalskiUncategorizedWażne wiadomościWydarzenia

W Piotrkowie będzie laboratorium do badań ASF

To co jeszcze 3 dni temu było niemożliwe, dziś staje się rzeczywistością. W Piotrkowie powstaje laboratorium do badania krwi zwierząt pod kątem ASF. Pierwsze badania mają być wykonywane za około 2 miesiące. O uruchomienia takiego laboratorium postulowali hodowcy trzody chlewnej. Starania posłów Grzegorza Lorka i Grzegorza Wojciechowskiego, a także starosty Piotra Wojtysiaka, przyniosły pozytywny efekt.

Laboratorium powstanie w pomieszczeniach Powiatowego Lekarza Weterynarii. Prace adaptacyjne mają ruszyć niebawem i potrwać 2 miesiące. Potrzebny jest także zakup wyposażenia, ale przede wszystkim przeszkolenie ludzi. – Przypomnę, że nie tak dawno w Piotrkowie Trybunalskim gościł główny lekarz weterynarii. W trakcie tego spotkania pan doktor powiedział, że laboratorium które będzie odbierało próbki nie jest nawet zlokalizowane na terenie województwa łódzkiego. Wtedy przekazałem informację, że będziemy starać się o to, by laboratorium było umiejscowione Piotrkowie. Lekarz weterynarii odpowiedział, że będzie to trudne i raczej mało prawdopodobne. Tymczasem wczoraj zapadła decyzja o tym, że takie laboratorium jednak powstanie i to dokładnie za moimi plecami i będzie to siedziba dawnych pomieszczenia weterynarii. Chciałem podziękować za te starania posłowi Grzegorzowi Wojciechowskiemu i samorządowcom z regionu ziemi piotrkowskiej a w szczególności staroście Piotrowi Wojtysiakowi – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami poseł Grzegorz Lorek.

– Szybkie badania są niezbędne, aby umożliwić sprzedaż świń z czerwonej strefy do wyznaczonych zakładów. Tymczasem jedyne takie w województwie działa w Zduńskiej Woli, kolejne w Puławach i we Włocławku – informuje starosta Piotr Wojtysiak, i dodaje: – Wiemy że dzisiaj największym problemem dla rolników jest kwestia zbytu świń które są objęte czerwoną strefą, to ponad 180 tysięcy zwierząt które w ciągu dwóch miesięcy powinny pojawić się na rynku. Aby je sprzedać, należy przejść przez te wszystkie procedury związane ze wsparciem weterynaryjnym, badaniami krwi, ale także jest potrzebna właśnie ta decyzja o długofalowym wsparciu poprzez to laboratorium w Piotrkowie Trybunalskim. Wiemy także od głównego lekarza weterynarii, że dopiero po 7 miesiącach będzie można wnioskować do Komisji Europejskiej o zdjęcie czerwonej strefy, tak więc to laboratorium w Piotrkowie będzie bardzo potrzebne. Bardzo dziękuję za wsparcie wszystkim którzy przyczynili się do tego żeby to laboratorium w Piotrkowie powstało. To na pewno jest pierwszy krok który pozwoli rolnikom na spokojniejsze przejście przez te wszystkie procedury. Natomiast nadal czekamy na dobre informacje w zakresie wsparcia rolników programami które pozwolą zbyć tę trzodę chlewną – dodał starosta Wojtysiak.

4 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!