Ustawa dekomunizacyjna dosięgnęła Pomnik Czynu Żołnierskiego z trasy S8

Views: 801

Po 42 latach, pomnik z trasy S8 upamiętniający żołnierzy budujących drogę Warszawa-Katowice (a zwłaszcza odcinek pomiędzy Piotrkowem a Częstochową) przestaje istnieć. Monument postawiono w 1976. Dziś (30.11) na mocy ustawy dekomunizacyjnej z 2016 roku, specjalne ekipy go demontują. – Może powinno się zlikwidować całą drogę, bo ona też jest pomnikiem minionej epoki – pytają niektórzy…

„Gierkówka” porównywana do słynnej Route 66, łączącej Chicago z Kalifornią, określana jest jako pomnik PRL-u i symbol tłustej dekady I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka. Budowana podobno po to, by towarzysz I sekretarz mógł szybciej dojeżdżać ze stolicy do swojego domu na Śląsku. Droga budowana była w latach 1974 – 1976. Inwestycja polegała na dobudowaniu do istniejącej jezdni drugiej nitki. Jednak tylko pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim a Częstochową wybudowano drogę w nowym śladzie. Na przedmieściach obu tych miast wystawiono Pomniki Czynu Żołnierskiego – w okolicy Piotrkowa w Proszeniu, a w pod Częstochową w okolicy nieistniejącego już dziś motelu Skałka. „Gierkówka” powstawała bowiem w części w ramach tak zwanego „czynu społecznego”. Wiadomo, że w czynach społecznych ludzie brali udział niekoniecznie z własnej woli. Dotyczyło to zarówno zwykłych obywateli, jak i w tym wypadku żołnierzy.

Uroczyste otwarcie „gierkówki” odbyło się 8 października 1976 r. Uczestniczyli w nim I sekretarz KC PZPR Edward Gierek, premier Piotr Jaroszewicz, minister obrony narodowej Wojciech Jaruzelski i minister komunikacji Tadeusz Bejm.

Teraz, na mocy ustawy dekomunizacyjnej uchwalonej przez obecny parlament likwidowany jest pomnik. – Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, wszystkie takie pomniki są ewidencjonowane. Mamy opinię z IPN-u. Został zakwalifikowany do rozbiórki, więc rozbieramy – poinformował Maciej Zalewski z łódzkiego oddziału GDDKiA.

ZIŁ w Sieradzu 28.11.18 126 foto: GDDKiA

Z jednaj strony Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozbiera pomniki dawnego systemu, a z drugiej zaprasza dziennikarzy na prezentację radzieckiego samochodu, dumnie stawiając go przed swoja siedzibą. Auto odmalowane i dodatkowo wyposażone z logotyp GDDKiA. A w komunikacie prasowym czytamy: „Rejon GDDKiA w Sieradzu ma nową wizytówkę. Stanął przed nią odrestaurowany 50-letni pług wirnikowy. Tym samym od niechybnego finału w piecu hutniczym został uratowany kolejny zabytek drogownictwa. Maszyna wyprodukowana w 1968 roku służyła na drogach regionu sieradzkiego”. Chodzi oczywiście o ciężarówkę ZIŁ 157 [ZiŁ (ros. ЗиЛ, skrót od Завод имени Лихачёва; Zakład imienia Lichaczowa) – marka radzieckich, a następnie rosyjskich samochodów ciężarowych, autobusów oraz samochodów luksusowych i opancerzonych dla dygnitarzy].

Komentarzy: 7

Twój adres nie zostanie nigdzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone gwiazdką *

  1. Przetrwał budowę S8 a teraz rozwalić. Idiotyzm do potęgi. Te wszystkie pomniki to nasza historia. Lepsza gorsza ale historia. Ciekawe czy jak się rząd zmieni to wywalą dajmy na to wszystkich Lechów Kaczyńskich?

  2. O, nie! Pomnik ten odsłonięty został 9 czerwca 1966 roku. Byłem tam wtedy z klasą z podstawówki. Znika on zatem nie po 42, lecz po 52 latach. I na rany boskie, nie upamiętania on… żołnierzy budujących drogę Warszawa-Katowice, a o gierkówce nikt wówczas jeszcze nie marzył. I nie jest to żaden Pomnik Czynu Żołnierskiego, lecz Pomnik Czynu Zbrojnego GL i AL, upamiętniający działania w tym rejonie w 1942 roku oddziału Gwardii Ludowej pod dowództwem Franciszka Zubrzyckiego “Małego Franka”. Dwa lata później, 13 października 1968 roku, otwarte obok zostało Muzeum Czynu Partyzanckiego, pomyślane jako mauzoleum będące dopełnieniem stojącego już obelisku.

    1. Okazuje się, że nie dość dokładnie przyjrzałem się zdjęciom do tej waszej informacji. A przecież wokół tego Pomnika Czynu Żołnierskiego przy S8 przejeżdżam od lat nawet kilka razy w miesiącu. Najwidoczniej piątek mną zawładnął i utraciłem kontrolę nad kontem… 🙂 nie wiedzieć dlaczego, byłem pewien, iż piszecie o Polichnie. Przepraszam.