WolbórzWydarzenia

Unijne fundusze łączą stare i nowe

Jak pozyskiwać unijne pieniądze na drogi wiedzą dobrze w gminie Wolbórz. Na przestrzeni kilku lat powstało tam w ten sposób wiele kilometrów nowych nawierzchni. Na tym jednak nie koniec.

We wrześniu 2017 roku została oficjalnie otwarta droga gminna Proszenie – Polichno. Projekt współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu sięgnęła 2 420 233,45 zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych to aż 2 057 198,43 zł – wkład własny gminy Wolbórz wyniósł w ten sposób jedynie 363 035,02 zł.

Prace budowlane, które trwały od lata tego roku, polegały na pełnej przebudowie drogi o długości blisko 2,5 km. Przebudowa obejmowała rozebranie warstwy starej jezdni, wykonanie „koryta” pod nową jezdnię, chodnik i zjazdy. Potem zrobiono podbudowę z kruszywa, a następnie warstwy nawierzchni z betonu asfaltowego. W ramach prac wybudowano zjazdy z kostki betonowej do podwórek oraz asfaltowe zjazdy na pola. Mieszkańcy mają teraz nowe chodniki i bezpieczne pobocza – jak chwalą się władze gminy. Odtworzono również rowy przydrożne odprowadzające wodę opadową.

Droga gminna Proszenie – Polichno łączy się z wyremontowaną wcześniej drogą powiatową, która z kolei dochodzi do drogi ekspresowej S8, czyli tzw. gierkówki. Drogę mogą podziwiać miejscowi, natomiast kierowcy spoza wsi oko zawieszą raczej na tym, co przy niej – a tu malownicze obrazy: rozpadająca się stara chata w Proszeniu – zapewne stuletnia – bieląca się zza równie malowniczego, pochylonego już płotu. Tak więc stare i nowe (nowoczesne) połączyło się na jakiś czas dzięki unijnym funduszom. Dobrze by kiedyś dzięki nim można było podziwiać odnowioną piękną polską wiejską architekturę, choćby nawet w gminnych skansenach, jakby takowe mogły powstawać.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!