GminyRozprzaWażne wiadomościWydarzenia

Tytuł i statuetka “Zasłużony dla Powiatu Piotrkowskiego” wręczone

Marian Kuśmierski – bandleader w zespole Kasztelania Swing Band otrzymał tytuł oraz statuetkę “Zasłużony dla Powiatu Piotrkowskiego”. Wręczenie nagrody odbywa się zawsze podczas dożynek powiatowych, jednak ze względu na tegoroczną pandemię, laureat swoją statuetkę odebrał podczas poniedziałkowej sesji Rady Powiatu.

Marian Kuśmierski  jest kierownikiem artystycznym, instruktorem muzycznym oraz muzykiem Orkiestry Swingowej „Kasztelania Swing Band” z Rozprzy. Jest również Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego Orkiestra Swingowa w Rozprzy. Przygodę z muzyką rozpoczął w roku 1962 od nauki gry na kornie, a później na trąbce w Orkiestrze Huty Szkła Okiennego „KARA” w Piotrkowie Trybunalskim.  W latach 1969 – 1994 grał w orkiestrach cyrkowych na całym świecie, wielokrotnie prowadząc zespół jako kapelmistrz.  Do roku 2000 był trębaczem w orkiestrach na statkach m.in. linii Transocean i Radisson. Po powrocie do Polski,  prowadził przez około rok Orkiestrę Dęta z Milejowa, a przez ponad 15 lat Orkiestrę Dętą OSP z Mierzyna. Największe sukcesy orkiestrowe zdobył jako kapelmistrz Orkiestry Dętej OSP Kasztelani z Rozprzy, którą przestylizował na orkiestrę swingową, a następnie big band Kasztelania Swing Band, którego obecnie jest bandleaderem i kierownikiem artystycznym. Największym sukcesem było zdobycie I miejsca w kategorii zespoły i Senior Prix na Międzynarodowym Festiwalu Jazz Fontanas na Litwie.

Marian Kuśmierski, to ceniony kapelmistrz, bandleader, muzyk, aranżer i nauczyciel wielu muzyków na instrumentach dętych i perkusyjnych w Powiecie Piotrkowskim.  Został odznaczony Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz Nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia w kategorii „Muzyka”. Otrzymał również podziękowania od Starosty Powiatu Piotrkowskiego „za wkład w upowszechnianie kultury i pielęgnowanie tradycji orkiestr dętych na Ziemi Piotrkowskiej”.  

Marian Kuśmierski swą działalnością przyczynia się do promowania Powiatu Piotrkowskiego poprzez upowszechnianie muzyki orkiestrowej, swingowej, latynoskiej, bigbandowej i tradycji orkiestr dętych oraz nauki dzieci, młodzieży i dorosłych gry  na instrumentach dętych i perkusyjnych.

4.3 2 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!