Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Tytuł honorowego obywatela dla Johna Benetta wręczony

Major John Benett odebrał tytuł Honorowego Obywatela Piotrkowa Trybunalskiego. Uroczystość została zorganizowana w czwartek (24.01) w Szkole Podstawowej nr 3.

Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia postaci i dokonań majora Johna Benetta (Jana Książka). Następnie Przewodniczący Rady Miasta Marian Błaszczyński odczytał uchwałę nadającą honorowe obywatelstwo i wspólnie z prezydentem Krzysztofem Chojniakiem przekazali pamiątkowy dokument.

Nowy Honorowy Obywatel Piotrkowa Trybunalskiego podziękował za wyróżnienie, a następnie z gratulacjami do Johna Benetta pośpieszyli licznie przybyli goście. Uroczystość zwieńczyła krótka część artystyczna oraz niespodzianka w postaci urodzinowego tortu dla Johna Benetta, który 31 sierpnia tego roku skończy 100 lat.

John Benett (Jan Książczyk) urodził się 31 sierpnia 1919 roku w miejscowości Krzepczów koło Piotrkowa Trybunalskiego. W 1920 r. wraz z rodziną przeniósł się do Łodzi, gdzie ukończył szkołę podstawową i gimnazjum. W 1937 r. na mokotowskim lotnisku odbył swój pierwszy lot pod okiem wuja – kpt. pilota Franciszka Witakowskiego. Lot nad Warszawą trwał tylko pół godziny, ale wrażenia były oszałamiające na tyle, że postanowił zostać pilotem. Na początku 1938 r. John Benett ponownie pojechał do Warszawy, tam Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej skierowała go na kurs szybowcowy do Ustianowej w Bieszczadach, gdzie w sierpniu tegoż roku uzyskał kategorię B. pilota szybowcowego i otrzymał odznakę pilota szybowcowego nr 3372. Następnie został skierowany na szkolenie samolotowe (na samolocie RWD-8) do Szkoły Pilotów LOPP im. Marszałka Edwarda Śmigłego – Rydza w Świdniku. W 1939 r. wstąpił do Aeroklubu Łódzkiego i w sierpniu otrzymał legitymację nr 175/39.

Po rozpoczęciu II wojny światowej przedostał się na Zachód, aby walczyć z Niemcami. Najpierw trafił do Francji, gdzie w 1940 r. został skoszarowany w miejscowości Bressuire i jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych 1 maja 1940 r. złożył przysięgę Republice Francuskiej. Po upadku Francji trafił do obozu w Cheltenham, skąd został skierowany do bazy Królewskich Sił Powietrznych (RAF) w Blackpool. Walczył w obronie Wysp Brytyjskich na samolotach myśliwskich Hurricane i Spitfire. Jako jedyny Polak przydzielony został do brytyjskich dywizjonów lotniczych nr 609 i 587.
W RAF służył do 1948 r. Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii i zmienił nazwisko na John Benett.

Od lat mieszka w Polsce, w Piotrkowie Trybunalskim. W październiku 2017 r. został odznaczony za wybitne zasługi dla niepodległości przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ostatnio awansowany do stopnia majora.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!