Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy, czyli co każda kobieta powinna wiedzieć

Z okazji Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy, Kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim (PCMD) lek. Krzysztof Rusin, specjalista położnictwa i ginekologii, mówi o wielu istotnych kwestiach związanych z tym tematem, o których każda z kobiet powinna wiedzieć.

21 stycznia rozpoczyna się Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Proszę powiedzieć, dlaczego temat jest istotny i zasługujący na uwagę?
Rak szyjki macicy to jedna z najczęstszych chorób u kobiet spowodowana wirusem HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego), dodatkowo obarczona bardzo dużym wskaźnikiem śmiertelności. W skali roku na całym świecie zapada na ten rodzaj raka ok. 500 tys. kobiet, a umiera ponad 230 tys. Najczęściej dotyka on kobiety, które mieszczą się w przedziale wiekowym 45-59 lat. W Polsce statystyki też nie są optymistyczne – rocznie z tą chorobą boryka się ponad 3 tys. kobiet, z czego umiera ponad 1700 czego powodem, w dużej mierze, jest zbyt późne wykrycie nowotworu. W Polsce jest to drugi nowotwór po raku piersi, który u kobiet doprowadza do największej ilości zachorowań. Dlatego też, bardzo istotne jest to, aby o problemie mówić, a także wskazywać na rozwiązania profilaktyczne, które są niezbędne i pozwalają na wykrycie nowotworu w takim stadium, które pozwala na jego całkowite wyleczenie.

Czyli profilaktyka i regularne wykonywanie cytologii to ważna sprawa, o której każda kobieta powinna pamiętać…
Jak najbardziej. PCMD oferuje kompleksową opiekę nad kobietami, także w ramach Poradni dla Kobiet zlokalizowanych w Piotrkowie Trybunalskim i w powiecie piotrkowskim. Każda pacjentka, która korzysta z usług tych poradni, znajdujących się zarówno w głównym budynku Szpitala w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Roosevelta, czy Wolborzu, Gorzkowicach lub w Grabicy, w ramach wizyty może mieć pobraną cytologię – bezpłatnie w ramach kontraktu z NFZ, korzystając z Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Program ten skierowany jest do Polek między 25 a 59 rokiem życia, które w przeciągu ostatnich trzech lat nie były objęte takim badaniem. Ponadto, oprócz regularnych badań, kobiety powinny kontrolować swój stan zdrowia i w razie niepokojących objawów, takich jak na przykład: krwawienie międzymiesiączkowe,  niedrożność jelit, bóle miednicy, niewydolność nerek czy bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej, koniecznie zgłosić się do lekarza.

Jakie czynniki mogą mieć wpływ na wystąpienie raka szyjki macicy?
Wśród tych najczęściej występujących wskazuje się m.in. na zakażenie wirusem HPV drogą płciową, wystąpienie tego rodzaju nowotworu wśród członków rodziny, przewlekłe infekcje pochwy oraz niedbanie o higienę osobistą, wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego, czy też częste zmienianie partnerów seksualnych lub zaburzony system odpornościowy.

Z jakiego zakresu świadczeń medycznych w PCMD mogą więc skorzystać kobiety z problemami onkologicznymi, w tym m.in. kobiety, których wynik badania cytologicznego nie jest korzystny?
Kadra medyczna z Oddziału Położniczo – Ginekologicznego w PCMD wykonuje świadczenia m.in. z zakresu pogłębionej diagnostyki (pobieranie wycinków, diagnostyczne łyżeczkowanie), a także pełnozakresowe zabiegi operacyjne, łącznie z onkologicznymi.

Podsumowując, o czym każda kobieta powinna pamiętać, nie tylko przy okazji Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy?
Kobiety powinny obserwować swoje ciało, zwracać uwagę na wszelkie objawy niepokojące, a także wykonywać regularnie badania, takie jak m.in.: pobranie cytologii, czy USG. Należy pamiętać, że wystarczająco wcześnie wykryty rak szyjki macicy w większości przypadków pozwala na całkowite wyleczenie. Należy więc dbać o swoje zdrowie i po prostu regularnie poddawać się odpowiednim badaniom.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!