Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Tablica upamiętniająca funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP odsłonięta -ZDJĘCIA

W czwartek przed budynkiem Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie odsłonięto tablicę upamiętniającą funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP pochodzących z Piotrkowa Trybunalskiego oraz powiatu piotrkowskiego. Policjanci byli ofiarami sowieckich i nazistowskich represji. Tablicę odsłonięto w 104. rocznicę powstania Policji Państwowej.

W uroczystości wziął udział zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi inspektor Tomasz Jędrzejowski, który dokonał odsłonięcia tablicy, a także podkreślił jak ważne jest kultywowanie pamięci poległych funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP. W swoim przemówieniu mówił o udziale młodzieży klas policyjnych IV Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Stefana Roweckiego-Grota w Piotrkowie Trybunalskim oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego im. Wincentego Witosa w Bujnach, w tym podniosłym wydarzeniu. Komendant podkreślił również, że to na ziemiach piotrkowskich, na terenie generalnej guberni represje wobec policjantów były bardzo dotkliwe.

Głos zabrał również obecny na uroczystości wiceprezydent Piotrkowa Trybunalskiego Andrzej Kacperek, który podkreślił jak ważna, w dzisiejszych czasach jest pamięć o poległych, walczących o wolność. Z kolei prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi, Jarosław Olbrychowski mówił, że to właśnie funkcjonariusze Policji Państwowej II RP ginęli za to, że byli prawdziwymi patriotami i nie chcieli przejść na stronę okupanta, oddając za wolność swoje własne życie. Prezes podkreślił również, jak ważne jest kultywowanie pamięci wśród młodzieży, aby to oni mogli ją kontynuować. 

Podczas uroczystości delegacje złożyły wieńce oraz symboliczny znicz, upamiętniający poległych funkcjonariuszy. Na uroczystości nie zabrakło również Prezesa Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów w Piotrkowie Trybunalskim – podinspektora w stanie spoczynku Andrzeja Gasika, który wraz z prezesem Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi, byli głównymi inicjatorami tego przedsięwzięcia.

W uroczystości wziął również udział Komendant Miejski Policji w Piotrkowie Trybunalskim inspektor Krzysztof Dąbrowski, I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Piotrkowie Trybunalskim – młodszy inspektor Radosław Malanowski, starosta Piotr Wojtysiak, przedstawiciele miast i gmin z powiatu piotrkowskiego, przedstawiciele służb mundurowych, uczniowie klas policyjnych, a także zaproszeni goście oraz kadra kierownicza piotrkowskiej jednostki.

Podniosłość uroczystości uświetniła również Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi pod batutą kapelmistrza posterunkowego Kamila Streit-Waźlaka.

(KMP)

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!