GminyWażne wiadomościWolbórzWydarzenia

,,Szlifiernia folkloru, tradycji i kultury”

W Wolborzu miała miejsce odsłona projektu ,,Szlifiernia folkloru, tradycji i kultury” realizowanego w ramach 6 edycji budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego na 2023 rok ,,Łódzkie na plus”.

Projekt ,,Szlifiernia folkloru, tradycji i kultury” to inicjatywa, której priorytetem jest organizacja działań integrujących społeczności lokalne oraz animujące ich współpracę, w tym organizacja warsztatów inspirowanych starymi przekazami o metodach i technikach ludowych, które są zapomniane przez społeczność lokalną i wypierane przez nowoczesne metody pracy. Blisko 100 osób wzięło udział w warsztatach z ceramiki, gliniarskich, koronki klockowej, rękodzieła oraz robienia i zdobienia świec, dzięki czemu doszło do kultywowania tradycji i edukacji poprzez zapoznanie się ze starymi technikami rękodzielniczymi. Uczestników warsztatów odwiedził starosta powiatu piotrkowskiego Piotr Wojtysiak oraz wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba – próbując swoich sił w trudnej sztuce rękodzieła.

Inicjatywa była okazją do obejrzenia i wysłuchania zespołów kultywujących kulturę ludową i folklor zarówno w brzmieniu, jak i wizualnej prezentacji scenicznej wykonawców, a na wolborskiej scenie zaprezentował się zespół Piliczanie, Wolborskie Nuty, Nad Wolbórką Ludowa Biesiada z Czarnocina oraz solo Zdzisław Gajewski. Scena rozbrzmiewała pieśniami regionalnymi, tradycyjnymi obrzędami i zapomnianymi już przez wiele osób przekazami historycznymi. Nagrody pieniężne dla wszystkich zespołów wręczał Antoni Macierewicz – marszałek senior oraz Zbigniew Ziemba- wicemarszałek województwa łódzkiego. Gwiazdą imprezy był występ trio elektrycznego Izzy Strings grającego muzykę klasyczną w nowoczesnej aranżacji, a muzykę biesiadną zaprezentowała Kapela spod Dębu.

W inicjatywie brała udział Posłanka na Sejm Małgorzata Janowska oraz sekretarz Gminy Wolbórz Elżbieta Bijoch, reprezentacje wszystkich gmin powiatu piotrkowskiego i Piotrkowa Trybunalskiego, jak również przedstawiciele seniorów i Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Piotrkowie Trybunalskim z dr Teresą Janicką Panek wraz z delegacjami z oddziałów: Zgierz, Głuchów, Ujazd.

Zadanie ,,Szlifiernia folkloru, tradycji i kultury” finansowane jest w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego na 2023 rok ,,Łódzkie na plus”.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!