CzarnocinWydarzenia

Święto plonów w gminie Czarnocin

Gmina Czarnocin w minioną niedzielę (02.09,) świętowała dożynki gminno-parafialne. Gospodarzem tegorocznego święta plonów było sołectwo Biskupia Wola. Po uroczystej eucharystii i ceremonii poświęcenia wieńca oraz chleba upieczonego z tegorocznych zbóż, zgromadzeni na mszy świętej, w asyście pocztów sztandarowych jednostek OSP z terenu Gminy Czarnocin, ruszyli w barwnym korowodzie na plac dożynkowy obok zbiornika wodnego w Czarnocinie.

Na placu dożynkowym programem artystycznym pt. „Wyzwolenie fryca” rozpoczęli dożynki artyści z Dziecięcego Zespołu Koraliki oraz z Zespołu Ludowa Biesiada z Czarnocina. Humorystyczna scenka przedstawiała wkupienie początkującego rolnika w łaski starszych kolegów oraz starodawne zbiory żyta.

Następnie starostowie dożynek, Mariola Dybała oraz Piotr Bartocha, wręczyli wójtowi bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż. Wójt przyjmując chleb powiedział: – Przyjmuję ten chleb z ogromną pokorą i świadomością, że zawiera się w nim mnóstwo pracy, trudu, pot i łzy polskiego rolnika, również rolnika naszej gminy – powiedział Roman Miksa, dodając: – Miniony rok nie należy do najlepszych w rolnictwie, mokra wiosna, potem wczesna susza spowodowały, że plony były o wiele mniejsze od oczekiwanych. Podobnie wiele do życzenia pozostawiają niestabilne ceny płodów rolnych, żywca oraz mleka i coraz większa biurokracja. Ale patrząc na zaangażowanie i determinację polskiego rolnika, jestem przekonany, że po trudnym okresie przyjdzie lepszy czas i tego symbolicznego chleba nie zabraknie dla nikogo – powiedział wójt.

Na dożynkach gminnych nie mogło zabraknąć władz powiatowych. Piotr Wojtysiak, wicestarosta powiatu powiedział: – Dziękuję organizatorom i wszystkim uczestnikom Gminnego Święta Plonów w Czarnocinie za kultywowanie polskiej tradycji dożynkowej oraz folkloru Ziemi Piotrkowskiej. Gmina Czarnocin może być wzorem dla innych, bowiem w niewielu gminach aż tak dużą wagę przywiązuje się do przekazywania zwyczajów ludowych. To tutaj przecież działają tak wspaniałe grupy jak „Koraliki” czy „Ludowa Biesiada”. Powiat Piotrkowski może być z nich dumny – powiedział w rozmowie z nami Piotr Wojtysiak.

Przypomnijmy, ze dożynki powiatowe w tym roku odbędą się 16 września w Rozprzy.

 

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!