GminyRozprzaWażne wiadomościWydarzenia

Święto kiszenia kapusty

Stowarzyszenie Gospodyń Gminy Rozprza  zorganizowało  XII Gminne ” Święto kiszenia kapusty”.  Gospodarzem spotkania było Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wronikowa i Gminy Rozprza „Przyjazna Wieś”  wraz z KGW  Wroników przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego i wójta gminy Janusza Jędrzejczyka.

To spotkanie mające na celu kultywowanie i podtrzymywanie tradycji lokalnych takich jak, kiszenie kapusty, które  kiedyś było ważnym, a wręcz rytualnym wydarzeniem w życiu społeczności wiejskiej.
– Mawiano kiedyś, że kapustę trzeba zakisić najpóźniej do wszystkich świętych, inaczej mogła się nie udać. Kisiło się ją w dębowej beczce. Żeby kapusty wystarczyło na całą zimę i przednówek kiszono średnio nawet dwie  beczki. W październiku ścinano główki kapusty i zwożono z pola do stodoły. Następnie należało oczyścić główki i szatkować je na specjalnej ręcznej a w późniejszych czasach mechanicznej szatkownicy – mówi jedna z uczestniczek spotkania. – Kolejną czynnością było wkładanie poszatkowanej już kapusty do beczki. Pierwszą  warstwę zasypywano solą, znów kapustą i deptano bosymi stopami. Czynności te powtarzano przy kolejnych warstwach. Kapustę deptał najczęściej mężczyzna, czasami kobieta – dodaje.

Konkurs był formą zabawy, ale świadczyło to o dużym zaangażowaniu poszczególnych osób, dlatego też każda pani uczestnicząca w spotkaniu została nagrodzona parasolem z nadrukiem logo Gminy i SGGR, każde koło otrzymało także komplet noży kuchennych. Oprócz tego zostały przyznane 3 nagrody i wyróżnienia, które dotyczyły jakości poszatkowanej kapusty i stroju związanego z kapustą.

Nagrodę specjalną za indywidualny strój otrzymała Beata Famulska z KGW „Sami Swoi” w Mierzynie. Ponadto: I miejsce – KGW Milejowiec, II miejsce – KGW Rajsko Małe ” Kogiel-Mogiel” a III miejsce – KGW Truszczanek. Wyróżnienia otrzymały: KGW Łochyńsko, KGW Longinówka , KGW Straszów, KGW Lubień, KGW Ignaców.

Nagrody zostały ufundowane przez wójta gminy Janusza Jędrzejczyka, starostę Piotra Wojtysiaka, Stowarzyszenie Gospodyń Gminy Rozprza oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wronikowa i Gminy Rozprza.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: