GminyKulturaPiotrków TrybunalskiWażne wiadomościWolbórzWydarzenia

Święta Rodzina w łupinie orzecha laskowego i żołędzia – ZOBACZ ZDJĘCIA I FILM

Łupiny orzechów, pestki owoców czy liście kukurydzy – bezużyteczne surowce? Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że wystarczy odrobina kreatywności, aby nadać im drugie, artystyczne życie. Udowadnia to rodzina rękodzielników spod Wolborza, która łącząc tradycyjne i nowoczesne techniki rękodzielnicze tworzy ozdoby także świąteczne, dlatego wśród nich znajdziemy figurki zwierząt takich jak renifery, aniołki, ale przede wszystkim szopkę w łupinie orzecha włoskiego, laskowego czy żołędzia.

– Nasze rękodzieło cały czas ewoluuje. Każdy z produktów jest niepowtarzalny, tak jak każda łupina orzecha ma inny kształt czy strukturę. Ja dostrzegam w nich piękno, coś czego nie dostrzega nikt inny. W naszym domu nic się nie marnuje– tłumaczy Mariusz Bogusławski, rękodzielnik, twórca ludowy tworzący pod marką Plecione.pl

Produktem już kultowym, co roku poszukiwanym przez tych, co znają markę jest bożonarodzeniowa szopka w łupinie orzecha. Misterność zachwyca. Orzechowa grota ma wypiłowane okienko i gwiazdkę, a wewnątrz znajduje się Święta Rodzina wykonana z liści kukurydzy i ziaren pszenicy. Żłóbek natomiast wykonany jest z maleńkiej fasolki. Wszystko to uzupełnia naturalne siano.

– Projekt bożonarodzeniowej szopki przez lata ewaluował. Zaczęło się od klasycznej wersji w łupinie orzecha włoskiego, później udało się go zminiaturyzować jeszcze bardziej i umieścić w łupinie orzecha laskowego czy w żołędziach. Najmniejsza szopka jaką wykonałem była we wnętrzu pestki wiśni – dodaje Mariusz Bogusławski.

Zarówno bożonarodzeniowa jak i całoroczna oferta Plecione.pl jest bardzo rozbudowana. W tej pierwszej znaleźć można na przykład aniołki – również z surowców naturalnych, czy świąteczne kartki. W swojej twórczości rękodzielnicy wykorzystują też naturalny sznurek, z którego wyplatają w pełni użytkowe, a zarazem ekologiczne kapelusze oraz torby.

4.5 2 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!