GminyPiotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Strażacy podsumowali rok. Wzrosła liczba pożarów

Na terenie powiatu grodzkiego i ziemskiego jednostki ochrony przeciwpożarowej brały udział w likwidacji 726 pożarów i 1439 miejscowych zagrożeń. Były dysponowane także do 176 zdarzeń, które okazały się alarmami fałszywymi. Na uwagę zasługuje fakt, że liczba miejscowych zagrożeń w porównaniu z rokiem 2018 znacząco zmalała (o 142 interwencji). Wzrosła natomiast liczba pożarów aż o 199 zdarzeń. Tak więc stosunek pożarów do miejscowych zagrożeń wynosił w 2019 roku 1 do 2.

Większość alarmów fałszywych [50,6%] to alarmy z instalacji wykrywania pożarów. Fałszywe zgłoszenia, ale w dobrej wierze stanowiły 47,7% wszystkich alarmów fałszywych, natomiast złośliwych fałszywych zgłoszeń odnotowano tylko 3 przypadki. W wyniku miejscowych zagrożeń i pożarów powstałe straty zostały oszacowane na nieco ponad 16 mln zł, w stosunku do 8,8 mln zł. w roku poprzednim, zaś wartość uratowanego mienia oszacowane zostało na około 38 mln zł. We wszystkich 2341 interwencjach podjętych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej rannych zostało 358 osób (18 w pożarach, 340 w miejscowych zagrożeniach) w tym 38 dzieci. W pożarach zginęły 2 osoby natomiast w miejscowych zagrożeniach – w zdecydowanej większości na skutek wypadków komunikacyjnych – śmierć poniosło 38 osób. W czasie niesienia pomocy, lekkiemu wypadkowi uległo 2 ratowników. Jednostki ponadto 47 razy interweniowały poza terenem administracyjnym powiatu piotrkowskiego wspomagając działania ratownicze prowadzone na terenie innych powiatów.

źródło: PSP w Piotrkowie Trybunalskim

Podobnie jak w poprzednich latach utrzymuje się wyraźny podział gmin pod względem ilości podejmowanych interwencji. Tak samo jak w latach 2017 i 2018 największą ilość zdarzeń odnotowano w gminie Sulejów [296], a w dalszej kolejności w gminach Wola Krzysztoporska [246] i Moszczenica [201]. Wzrost liczby zdarzeń strażacy odnotowali w 10 gminach powiatu piotrkowskiego. W roku 2019 mniej zdarzeń niż w 2018 było w mieście Piotrkowie Trybunalskim oraz w gminie Ręczno .

źródło: PSP w Piotrkowie Trybunalskim

W porównaniu z rokiem 2018 na terenie miasta Piotrkowa Trybunalskiego nastąpił spadek ogólnej ilości zdarzeń o 86. W powiecie grodzkim jednostki ochrony przeciwpożarowej brały udział w likwidacji 846 zdarzeń w tym 196 pożarów [spadek o 17,8%] oraz 564 miejscowych zagrożeń. Na terenie powiatu ziemskiego odnotowano 1495 zdarzeń, co stanowi wzrost o 12%, w tym 530 pożarów wzrost o 81%. O 92 zmalała liczba interwencji związanych z usuwaniem skutków miejscowych zagrożeń.

W okresie letnim na terenie powiatu piotrkowskiego odnotowano niespotykany dotąd wzrost liczby pożarów upraw, najczęściej zbóż oraz rżysk. Było ich aż 240 wobec 102 w roku 2018. Wpływ na taki stan miała utrzymująca się w okresie letnim susza oraz niemal całkowity brak opadów.

Największy pożar z jakim walczyli strażacy na ternie powiatu piotrkowskiego miał miejsce 6 sierpnia 2019 r. w Bogusławicach w gminie Wolbórz. W działania gaśnicze zaangażowanych zostało 11 zastępów straży pożarnej. W czasie 3 godzin ogień strawił w sumie 45 ha rżyska około 40 arów poszycia leśnego oraz 50 balotów słomy. Straty oszacowano na 40 tys. zł. Najwięcej pożarów upraw odnotowano na terenie gmin Moszczenica oraz Wola Krzysztoporska razem 86. Głównymi przyczynami były celowe podpalenia, ale także nieostrożność w posługiwaniu się ogniem otwartym i awarie maszyn rolniczych.

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!