Wydarzenia

Stanowisko Rady Powiatu w sprawie ASF

S T A N O W I S K O

RADY POWIATU W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM

z dnia 30 listopada 2017 roku

w sprawie zagrożenia wystąpienia Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF)

Na podstawie § 9 ust. 2 Statutu Powiatu Piotrkowskiego stanowiącego załącznik do Uchwały Nr XXVIII/228/09 z dnia 30 października 2009 r. w sprawie uchwalenia Statutu Powiatu Piotrkowskiego (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego Nr 384, poz. 3350; z 2012 r. poz. 1495, z 2013 r., poz. 2080, z 2015 r. poz. 392)

Komisja Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska Rady Powiatu w Piotrkowie Trybunalskim

podejmuje następujące stanowisko:

Obserwując szybkie rozprzestrzenianie ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń, gdzie stwierdzono już 640 przypadków zachorowań wśród populacji dzików, 104 przypadki zachorowań u trzody chlewnej i ogniska w odległości 60 km od granic województwa łódzkiego oraz widząc realne zagrożenie dla produkcji trzody chlewnej na terenie Powiatu Piotrkowskiego, a także wsłuchując się w głosy środowisk rolników Ziemi Piotrkowskiej – Komisja wnioskuje o podjęcie radykalnych i skutecznych działań mających na celu przeciwdziałanie niebezpieczeństwu wystąpienia ognisk ASF w gospodarstwach naszego regionu.

Popierając zasadne wnioski hodowców trzody chlewnej Powiatu Piotrkowskiego, Rada Powiatu postuluje o redukcję pogłowia dzików w naszym rejonie, ponieważ to dzik jest głównym roznosicielem choroby w terenie. Postulat redukcji pogłowia dzików należy zrealizować w możliwie najkrótszym okresie czasu.

Analizując plan zwalczania choroby ASF oraz dotychczasowe działania w kraju, Komisja wnioskuje również o większe i aktywniejsze zaangażowanie środków finansowych i służb państwowych wraz z wojskiem w ewentualne zwalczanie choroby po jej wystąpieniu (oby nigdy do tego nie doszło) w gospodarstwach naszego powiatu, ponieważ ze względu na wielkość produkcji (zarejestrowane blisko 500 tysięcy sztuk trzody chlewnej), środki gminne i powiatowe będą niewystarczające.

Stanowisko powyższe Komisja postanowiła przekazać Przewodniczącej Rady Powiatu w Piotrkowie Trybunalskim celem przesłania Premierowi Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Wojewodzie Łódzkiemu.

Przewodniczący Komisji

Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska

Rady Powiatu w Piotrkowie Trybunalskim

Sławomir Ogrodnik

 

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
4 grudnia, 2017 18:08

to szykuje się odstrzał biednego dzika.

Polecamy

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!