KulturaNadchodzące wydarzeniaPiotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

„Stan aktualny” wystawa studentów Katedry Fotografii Szkoły Filmowej w piotrkowskim ODA

Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wernisaż wystawy „Stan aktualny”, przygotowaną przez studentów Katedry Fotografii PWSFTviT w Łodzi. Wernisaż odbędzie się w piątek (26.04) o godz. 19.00, w galerii ODA, ul. Dąbrowskiego 5.

Stan aktualny to wystawa będąca przeglądem bieżącego dorobku artystycznego studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej. W większości to prace z ostatniego roku. Przygotowując wystawy zawsze trzeba wybrać z ogromnego wachlarza możliwości koncepcji, metod, strategii kuratorskich takie, które będą najskuteczniejsze do danej wystawy, miejsca jej prezentowania, zakładanych odbiorców i oczywiście samych artystów w niej uczestniczących. Czy przyjąć za metodę „zlecenie” tematu, problemu pewnej grupie wybranych uczestników i z otrzymanego „materiału” budować ekspozycję? Przedział czasu powstawania prac? Jaką i czy w ogóle przyjmować narrację (Mieke Bal)?

Im dalej zagłębiamy się, tym pojawiają się coraz to szersze horyzonty do budowania ekspozycji. Techniki? Czy tylko fotografie płaskie (to już dotyczące przygotowań do wystawy w Piotrkowskiej Galerii ODA). Obiekty, ale i wideo, które jest już możliwością wpisaną w każdy aparat fotograficzny?

Wystawa „Stan aktualny” to pokaz, w którym autorzy prezentują swoje najnowsze przemyślenia wizualne na otaczającą rzeczywistość. Jako kurator, ale i jako nauczyciel, jestem bardzo ciekawy tych spojrzeń. To świat i przeze mnie widziany, ale często nie dostrzegany. Oglądając wiele z tych prac jestem szczerze i głęboko poruszony, często zdumiony wrażliwością studentów. To też mój świat. Wiem, że widzę inaczej, ale to Oni będą go kształtować dla siebie. Świeżość, spontaniczność, odwaga i różnorodność w podejmowanych tematach. Jeśli możemy znaleźć w tej ekspozycji pewne wspólne myśli, to ich rozwiązywanie różni się metodą, techniką, sposobem konstrukcji i użytych środków wyrazu.
Kolejny raz spójrzcie Państwo na świat oczami i obiektywem młodych, wrażliwych ludzi.
prof. Tomasz Komorowski

Osoby uczestniczące: Kacper Bijoś, Weronika Coghen, Natalia Dukin, Daria Irena Górniewska, Mikołaj Marciniak, Aleksandra Mrówczyńska, Weronika Mugaj, Grzegorz Piotrowski, Benedykt Rogala, Eryk Siemianowicz, Jan Suchorab, Gabriela Woźniak. Opieka artystyczna – prof. dr hab. Tomasz Komorowski.

Wystawa czynna do 30.05.2024r.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!