SportZapasy

Siedem medali AKS w Poznaniu

W weekend młodzi zawodnicy Atletycznego Klubu Sportowego walczyli w Poznaniu, gdzie równocześnie odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodzieżowe Mistrzostwa Polski. Złoty medal zdobył Michał Twardowski, a piotrkowscy zapaśnicy przywieźli ze stolicy Wielkopolski łącznie siedem krążków.

Michał Twardowski na Młodzieżowe Mistrzostwa Polski do Poznania jechał jako obrońca tytułu w wadze 60 kg. W weekend wywiązał się z roli faworyta – stoczył trzy zwycięskie walki, w każdej tracąc zaledwie jeden punkt techniczny. W finale nie dał przeciwnikowi szans – dzięki serii wózków w drugiej rundzie, wygrał przed czasem. Brązowy medal MMP w kategorii 67 kg wywalczył Kacper Gajda.

Pięć krążków młodzi zapaśnicy AKS wywalczyli w Mistrzostwach Polski Juniorów. Srebro zdobył Igor Gmitrasiuk (82 kg), a brąz Marcin Sztanderski i Filip Łysoń (obaj 63 kg), Rafał Kowalczyk (87 kg) oraz Hubert Robaszek (97 kg). Dzięki temu Atletyczny Klub Sportowy zajął trzecie miejsce w klasyfikacji klubów.

Jesteśmy zadowoleni z występu naszych młodych zawodników, tym bardziej, że czasu na przygotowanie do najważniejszych zawodów w tym sezonie było bardzo mało. Przez pandemię kalendarz jest bardzo uszczuplony i ta grupa miała w zasadzie tylko jeden start kontrolny, jakim był Puchar Polski seniorów w Radomiu – mówi Karol Sala, trener zapaśników Atletycznego Klubu Sportowego. Dzięki udanemu występowi w Poznaniu AKS potwierdził, że jest w ścisłej czołówce zapaśniczych klubów w Polsce.

W zeszłym tygodniu w Budapeszcie zapaśnicy rywalizowali o przepustki na Igrzyska Olimpijskie. Bliski jej uzyskania w wadze 65 kg w stylu wolnym był Magomedmurad Gadżijew, który w decydującej walce nieznacznie przegrał z Ormianinem Vazgenem Tewanianem. Droga do Tokio cały czas jest dla niego otwarta – ostatnią szansą na zdobycie kwalifikacji będzie światowy turniej w Sofii (6 – 9 maja). Być może zobaczymy w nim także innego piotrkowskiego zawodnika, Mateusza Bernatka. Jego główny krajowy rywal w wadze 67 kg, Geworg Sahakjan, startował w Budapeszcie, ale nie zdołał awansować na Igrzyska. O tym który z nich wystąpi na turnieju ostatniej szansy w Sofii zdecyduje trener reprezentacji Polski w stylu klasycznym Włodzimierz Zawadzki.