Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Samorząd powiatowy apeluje o połączenie szpitali

Tuż przed sesją absolutoryjną obradowały dwie komisje stałe Rady Powiatu Piotrkowskiego – Komisja Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sportu oraz Komisja Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego. Podczas obu posiedzeń dyskutowano m.in.: nad sprawozdaniem finansowych za 2021 rok Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim.

Radni z niepokojem przyjęli informację o pogłębiającym się zadłużeniu powiatowej placówki, które jak wyjaśniał dyrektor PCMD Tomasz Olędzki wynika m.in.:  z niskiej wyceny świadczeń medycznych oferowanej przez NFZ wobec lawinowo rosnących kosztów, braku zapowiadanych systemowych rozwiązań ustawowych w zakresie szpitalnictwa i pomimo współfinansowania leczenia pacjentów z budżetu Powiatu Piotrkowskiego, w wysokości 37 mln złotych w latach 2016-2022. Jednym ze świadczeń, którego koszt systematycznie generuje stratę jest np. poród, do którego Powiat Piotrkowski od 6 lat dokłada 1000 złotych.

W związku z trudną sytuacją finansową PCMD Komisja Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sportu wypracowała stanowisko Rady Powiatu, w którym zwraca się z apelem do Ministra Zdrowia, lokalnych parlamentarzystów, Wojewody Łódzkiego i Marszałka Województwa Łódzkiego o podjęcie niezwłocznych działań. Zdaniem samorządowców jedynym, racjonalnym rozwiązaniem, obecnej sytuacji na lokalnym rynku usług zdrowotnych polegającym na zapewnieniu, na niezmienionym poziomie, niezbędnych świadczeń medycznych dla mieszkańców podregionu piotrkowskiego i ościennych powiatów, jest pilna konsolidacja świadczeń medycznych obu piotrkowskich szpitali.

Brak stanowczych i szybkich działań, o które występujemy, wiązać się może  z koniecznością podjęcia decyzji przez samorząd Powiatu Piotrkowskiego o zaprzestaniu działalności Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie. Stanowisko było procedowane podczas środowej sesji absolutoryjnej. Ku zdziwieniu niektórych obserwatorów obrad, 3 radnych wstrzymało się od poparcia stanowiska.

  

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: