KulturaNadchodzące wydarzenia

Rzuć palenie z sanepidem

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, iż dnia 19 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia.

Święto to przypada zawsze w trzeci czwartek listopada, ma już 30- letnią tradycję. Pomysł obchodów zrodził się w USA w Californii w 1974 roku z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Zachęcono wtedy ponad milion palaczy do ostawienia papierosów na jeden dzień. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat, a w Polsce obchodzony jest od 1991 roku. 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu.

Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku- w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu.

Przewlekłe choroby niezakaźne w tym te powodowane właśnie paleniem tytoniu i również paleniem biernym, stanowią to od lat najważniejszy problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny w Polsce. Choroby odtytoniowe obejmują 15 nowotworów oraz kilkadziesiąt chorób układu krążenia, układu oddechowego i innych narządów. Około 90% chorych na raka płuc to palacze. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat.

Potencjalne zagrożenie stanowią również e- papierosy, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e- papierosy tak samo jak tradycyjne papierosy uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie. Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e- papierosa. W prawdzie e- papierosy nie zawierają substancji smolistych, ale sprzyjają mocniejszemu uzależnieniu. Wszystkie e – papierosy mają wysoką zawartość nikotyny, która ma szczególnie niebezpieczny wpływ na zdrowie młodych ludzi, u których mózg dopiero się rozwija. Działa jak uzależnienie chemiczne, powodując zaburzenia myślenia, wpływając na umiejętności poznawcze, zapamiętywanie, sprzyjając gorszym wynikom w nauce. Dym e – papierosów zawiera nikotynę, którą wdychają także palacze bierni. Najnowsze badania wskazują, że zbyt częsty kontakt jamy ustnej z nikotyną może przyczynić się do rozwoju nowotworów.

W tym szczególnym dniu Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim zachęca wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością jaką jest zdrowie własne i innych oraz podjęcia próby rzucenia palenia – nie tylko na ten dzień, ale na całe życie.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!