Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Ruszyła darmowa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

We wtorek (16.02) otwarto miejską wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego. Piotrkowianie wypożyczą sprzęt bezpłatnie.

– Myślę, że ta oferta spotka się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Odbieramy mnóstwo telefonów od osób, które są chcą wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny – mówił podczas otwarcia punktu prezydent Krzysztof Chojniak. – Projekt przewiduje funkcjonowanie wypożyczalni do końca 2022 roku oraz nasze zobowiązanie do jej utrzymania przez kolejne 3 lata. Chcielibyśmy, żeby wypożyczalnia funkcjonowała długofalowo, jeśli tylko będzie spełniała oczekiwania piotrkowian – podkreślił prezydent.

Placówka będzie prowadzona przez Dzienny Dom Pomocy Społecznej. – Do dyspozycji mamy: łóżka rehabilitacyjne, cztery rodzaje materacy antyodleżynowych, sześć rodzajów wózków inwalidzkich, pionizatory, chodziki oraz dwie pompy insulinowe. Planujemy jeszcze zakupić rotory kończyn górnych i dolnych, koncentratory tlenu oraz orbiterki – wyliczała Monika Wojtania, dyrektor DDPS i zaznaczyła, że przed wypożyczeniem pracownik wytłumaczy obsługę wypożyczanego sprzętu.

Beneficjentami wypożyczalni mogą być piotrkowianie spełniający co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
– osoby niesamodzielne, których dochód nie przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 8 ust.1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
– osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osoby z niepełnosprawnością sprzężoną, osoby z zaburzeniami psychicznymi, w tym osoby z niepełnosprawnością intelektualną i osoby z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi,
– osoby z rodzin korzystających z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa,
– osoby lub rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego.

Do wypożyczenia sprzętu będzie niezbędne przedłożenie zaświadczenia lekarskiego określającego rodzaj potrzebnego sprzętu.
– Sprzęt wypożyczany jest na okres pół roku i może być przedłużony maksymalnie dwa razy. W przypadku gdy ktoś nie będzie mógł samodzielnie odebrać i przewieść sprzętu do domu to wówczas mamy zaplanowane środki na transport – tłumaczyła dyrektor Wojtania.

Aby wypożyczyć sprzęt należy wypełnić dokumenty, które znajdują się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej DDPS. Sprzęt można wypożyczyć indywidualnie lub przez pełnomocnika.
Osoba wypożyczające sprzęt bierze za niego odpowiedzialność. W przypadku jego uszkodzenia to ona ponosi koszty naprawy lub wymiany.

Wypożyczalnia zlokalizowana jest przy ul. Zamkowej 5 (wejście od podwórka) i czynna w następujących godzinach:
– poniedziałek-czwartek – 8:00-16:00
– piątek – 9:00-17:00.

1 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!