GminyPiotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Ruszyła budowa ”Leśnego Ośrodka Edukacji i Rehabilitacji Zwierząt w Kole”

W grudniu powinna zakończyć się budowa „Leśnego Ośrodka Edukacji i Rehabilitacji Zwierząt w Kole” Przygotowanie i projektowanie przedsięwzięcia rozpoczęto w 2015 roku. – Z dumą informujemy, że w 2020 roku Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Piotrków przy wsparciu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, finalizują realizację tego projektu. Budowa ruszyła. Stałych bywalców prosimy więc o kilka miesięcy cierpliwości – informuje Nadleśnictwo Piotrków.

Ośrodek, znany także pod nazwą „Leśna Osada Edukacyjna w Kole“ działa na terenie Nadleśnictwa Piotrków (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi) od 2004 roku. Leczenie i rehabilitację zwierząt finansują Lasy Państwowe. Do leśnych ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt zwykle trafiają osobniki młode lub po kolizjach drogowych. Najwięcej jest przedstawicieli takich gatunków jak: bocian biały, bocian czarny, myszołów zwyczajny, jastrząb gołębiarz, łabędź niemy, kuna domowa, zając szarak, lis, sarna, jeleń szlachetny, bielik, pustułka, sowa uszata, jeż czy łoś. Dzięki zaangażowaniu leśników ośrodek przyjmuje około tysiąca dzikich mieszkańców lasu z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi rocznie!

Budowa ruszyła!

Koszty inwestycji częściowo pokryte zostaną z otrzymanej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020 w ramach Osi Priorytetowej V Ochrona Środowiska, działania V.4. Ochrona Przyrody, poddziałanie V.4.1. Ochrona Przyrody.

Zaprojektowany budynek główny jest budynkiem wolnostojącym, zaplanowanym na rzucie wieloboku. – Budynek będzie posiadał jedną kondygnację użytkową. W ramach robót budowlanych zaplanowano: budowę budynku ośrodka rehabilitacji zwierząt w Kole wraz z parkingiem, zjazdami drogowymi, przyłączami, ogrodzeniem, oświetleniem terenu i jego utwardzeniem. Najbardziej cieszy nas jednak modernizacja istniejących budynków gospodarczych, pełniących m.in. funkcję zagród dla podopiecznych ośrodka – informuje Paweł Kowalski Nadleśnictwa Piotrków. Po modernizacji na terenie Ośrodka możliwe będzie wykonywanie operacji. – Będzie tu wyposażona w sprzęt weterynaryjny sala zabiegowa. Zwierzęta, które tutaj trafią, otrzymają pomoc na miejscu. Nie będzie zatem jak dotychczas potrzeby transportowania ich w celu wykonania zabiegu – dodaje.

Ponad 95% zwierząt, które trafiają do ośrodka udaje się zwrócić naturze. Te, które pozostają, żyją w zagrodach edukacyjnych. W leśnych ośrodkach rehabilitacji nie tylko udziela się pomocy zwierzętom, lecz także prowadzi się działalność edukacyjną – w zajęciach ośrodka bierze udział 10 tysięcy dzieci i młodzieży rocznie.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!