Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Obchody 550-lecia parlamentaryzmu [FOTORELACJA, AKTUALIZACJA]

Mszą świętą rozpoczęły się obchody 550-lecia parlamentaryzmu polskiego. Nabożeństwo odprawiane było w piotrkowskiej Farze, a koncelebrował je abp. Grzegorz Ryś – metropolita łódzki. W uroczystościach brali udział Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, przedstawiciele Kancelarii Sejmu, parlamentarzyści oraz władze miasta.

– Chcemy godnie upamiętnić narodziny Sejmu w czasach Jagiellonów. Podkreślamy w ten sposób ścisły związek z wartościami nadal tworzącymi fundamenty polskiej polityki. Z ideą sprawiedliwości społecznej i rządów prawa mając świadomość, że jesteśmy spadkobiercami tej wielkiej kilkusetletniej tradycji – powiedział w piątek w Piotrkowie Trybunalskim marszałek Sejmu Marek Kuchciński. To właśnie w tym mieście 550 lat temu, 9 października 1468 r., reprezentanci szlacheccy po raz pierwszy obradowali na sejmie walnym koronnym oddzielnie, jako osobna izba poselska. Ta data uznawana jest za początek polskiego parlamentaryzmu.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Jakuba. Zebrani modlili się pod obrazem Matki Bożej Trybunalskiej, patronki parlamentarzystów. – Ta rocznica to 550-lat tradycji schodzenia się razem, twórczego myślenia o dobru wszystkich. To wielkie dziedzictwo. Mamy prawo do chluby – podkreślił w homilii metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Kolejnym punktem obchodów było odsłonięcie na Placu Zamkowym pamiątkowej tablicy upamiętniającej 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Na obelisku umieszczono napis: „1468-2018. Salus Rei Publicae Suprema Lex – Dobro Rzeczypospolitej Najwyższym Prawem”. – W ten sposób sejm piotrkowski w 1468 r. stał się ważnym etapem na drodze budowania i umacniania parlamentaryzmu Rzeczypospolitej – ocenił w wystąpieniu Marszałek Sejmu. W uroczystościach wzięła udział również wicemarszałek Senatu Maria Koc, która odczytała list w imieniu marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. „Istotą parlamentaryzmu jest reprezentacja umożliwiająca podejmowanie decyzji w imieniu innych obywateli przez członków ciała ustawodawczego. My współcześni posłowie i senatorowie czujemy się dziedzicami 550-letniej spuścizny polskiego parlamentaryzmu i naszym dążeniem jest prowadzenie spraw państwowych z jak największą dbałością o dobro wspólne” – napisał w korespondencji Marszałek Senatu.

Następnie marszałek Kuchciński otworzył w piotrkowskim muzeum wystawę poświęconą historii polskiego parlamentaryzmu, a także wziął udział w konferencji naukowej w Centrum Idei Ku Demokracji pt. „Od Piotrkowa do Warszawy – 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej”. – Konferencje naukowe organizowane przez Sejm z okazji jubileuszu 550-lecia Parlamentaryzmu mają cel żeby nie tylko rozpropagować tę ważną rocznicę, ale też żeby pokazać wyjątkowość tego wydarzenia, które wpłynęło na naszą tożsamość narodową oraz na umiłowanie wolności – zaznaczył Marek Kuchciński.

W uroczystościach w Piotrkowie Trybunalskim uczestniczyli przedstawiciele Kancelarii Sejmu na czele z szefem Kancelarii Agnieszką Kaczmarską, a także posłowie i senatorowie oraz władze miasta i samorządowcy.

W sobotę (6.10) zaplanowano drugi dzień rocznicowych obchodów, a jego charakter będzie już mniej oficjalny. O godz. 16:00 na placu Kościuszki rozpocznie się część koncertowa. Na początek wystąpią lokalni artyści, a o godz. 18:00 zagra podbijający listy przebojów zespół Baranovski, którego liderem jest piotrkowianin Wojciech Baranowski. O godz. 19:15 wystąpi gwiazda wieczoru – Kamil Bednarek.
Na koniec – wisienka na torcie – wielki multimedialny show z udziałem laserów, ekranów wodnych, ledowych fontann, płonących żywym ogniem palm, a to wszystko przy dźwiękach oszałamiającej muzyki w wykonaniu skrzypaczki Katarzyny Szubert.

 

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!