KulturaNadchodzące wydarzenia

Różności w Filharmonii Łódzkiej

Źródło: Filharmonia Łódzka

Filharmonia Łódzka zaprasza na współorganizowany z łódzką Akademią Muzyczną koncert w ramach sesji Musica Moderna. W najbliższy piątek melomanów czeka wieczór z muzyką Franza Schuberta – orkiestrową i oratoryjną. Natomiast w nadchodzącą sobotę nie zabraknie atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla wielbicieli opery. Przed południem w budynku Filharmonii Łódzkiej zorganizowane zostaną warsztaty Dziecięcego Uniwersytetu Artystycznego, a wieczorem odbędzie się transmisja opery Giuseppe Verdiego „Luiza Miller” z nowojorskiej Met, w gwiazdorskiej obsadzie.

Szczegóły repertuaru – w drukowanym roczniku na bieżący sezon i na stronie.

Informacje o repertuarze FŁ i ciekawostki – na profilu FB.

 

KONCERT ORATORYJNY
13 KWIETNIA /PIĄTEK /19.00

Wykonawcy: Aleksandra Kubas-Kruk – sopran, Anna Radziejewska – mezzosopran, Karol Kozłowski – tenor, Jarosław Bręk – bas, Paweł Przytocki – dyrygent, Dyrygent Artystyczny FŁ, Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej, Dawid Ber – przygotowanie chóru
Program: F. Schubert – VI Symfonia C-dur („Mała”), F. Schubert – V Msza As-dur

Koncert wypełni muzyka Franza Schuberta, jednego z pierwszych romantycznych kompozytorów. Pięć pierwszych symfonii Schuberta nawiązuje do klasycyzmu, przede wszystkim do stylu Haydna i Mozarta, w mniejszym stopniu Beethovena. Dopiero VI Symfonia jest o wiele dojrzalsza. Schubert, kształtując formę tego utworu, świadomie korzystał ze spuścizny ostatniego z klasyków. Jednocześnie symfonia ta stanowi ogniwo między dziełami młodzieńczymi a bardzo już dojrzałymi – VII i VIII Symfonią. Szósta symfonia C-dur powstała 10 lat przed następną, Siódmą, także C-dur. Aby więc uniknąć nieporozumień, odróżnia się je nazwami: VI to „Mała”, VII – „Wielka”. Schubert komponował także muzykę religijną, w tym msze i inne formy wokalne. Piąta Msza As-dur (1822), na sopran, alt, tenor, bas, chór i orkiestrę, która zabrzmi podczas koncertu w Filharmonii Łódzkiej, uchodzi za jedną z najbardziej wartościowych. Jest klasyfikowana jako missa solemnis, czyli msza uroczysta. Warto zauważyć, że Schubert w tej mszy (jak i w pozostałych, wcześniejszych), opuścił słowa: credo in unam sanctam catholicam et apostolicam ecclesiam. Nie uznawał bowiem niektórych katolickich dogmatów, choć był człowiekiem głęboko religijnym.

DZIECIĘCY UNIWERSYTET ARTYSTYCZNY (DUA) – FŁ
14 KWIETNIA 2018 /SOBOTA

Godz. 10.00
Warsztat: „Orkiestra bez tajemnic”
Prowadzenie: Joanna i Janusz Łuczakowie
Orkiestra symfoniczna – potężny organizm, brzmiący dźwiękami rozmaitych instrumentów. Jak to możliwe, że są tak zgodne i współpracują? Jak nazywamy poszczególne grupy instrumentów? Czy orkiestra zagra bez dyrygenta? Czym jest partytura? Kto podaje dźwięk do strojenia całej orkiestry? Jak nazywa się najważniejsza osoba w orkiestrze?
Odpowiedzi na te pytania oraz wiele interesujących zagadnień z tej dziedziny omówimy w ramach warsztatów orkiestrowych. Uczestnicy będą mieli okazję zasiąść za pulpitami – na miejscach muzyków, spojrzeć w nuty i przez chwilę poczuć się filharmonikami. Spróbujemy także stworzyć własną orkiestrę, która zabrzmi na zakończenie spotkania.

Godz.11.30
Warsztat: „Gdzie jest ukryta w wierszu muzyka? Poezja dźwięku – słów gimnastyka”
Prowadzenie: Małgorzata Kaczmarek
Podczas tego spotkania mali melomani zdobędą wiedzą o orkiestrze, dyrygencie, instrumentach i muzycznym savoir-vivrze dzięki krótkim i zabawnym wierszykom. Muzyczne zgadywanki i rymowanki będą formą zabawy, podczas której dzieci poznają wszystkie instrumenty grające w orkiestrze, zastanowią się nad ich zwierzęcymi odpowiednikami i poznają zasady panujące podczas koncertów w filharmonii. Podczas zajęć czerpać będziemy z dorobku literatury dziecięcej – bazując na dziełach polskich mistrzów małej wierszowanej formy. Wraz z małymi studentami DUA zastanowimy się również nad rytmiką wierszy, będziemy znajdywać ukryte pomiędzy wierszami ćwierćnutki i pauzy oraz rytmicznie zapisywać słowa. Sprawdzimy też, czy można bawić się wierszem i czy każdy wiersz można przeczytać na 5/4.

THE METROPOLITAN OPERA: LIVE IN HD
14 KWIETNIA /SOBOTA /18.30

Giuseppe Verdi – „Luiza Miller”

Wykonawcy: Sonya Yoncheva, Olesya Petrova, Piotr Beczała, Plácido Domingo, Alexander Vinogradov, Dmitry Belosselskiy
Dyrygent: James Levine
Reżyseria: Elijah Moshinsky

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!