Artykuł partnerskiKulturaNadchodzące wydarzeniaPiotrków Trybunalski

Regeneracja tlenowa w Piotrkowie

Tlen jest nieodzowną częścią naszego życia, w czasie gdy musimy zakrywać maseczkami usta i nos, potrzebujemy go jeszcze bardziej. Kiedy poziom tlenu maleje, organizm zaczyna źle funkcjonować. Najwięcej tlenu potrzebuje mózg przy czym stanowi on zaledwie 2 procent masy naszego ciała, a zużywa około 20-25% tlenu. Na temat tlenoterapii rozmawiamy z Martą Skrobek-Grobelną z gabinetu Tlenomedik.

Piotrkowski24.pl: Co to jest hiperbaryczna terapia tlenowa?

Marta Skrobek-Grobelna: Hiperbaryczna terapia tlenowa to terapia w trakcie której osoba przebywa wewnątrz nadmuchanej komory oddycha 93% tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego 1,3 ATA. Jest to ciśnienie, które panuje odpowiednio na głębokości około 3 m pod wodą. Terapia jest całkowicie bezpieczna i może być stosowana w wielu miejscach w tym również w domu.

Piotrkowski24.pl: Czym różni się „zwykłe” oddychanie, od tego w komorze?

Marta Skrobek-Grobelna: Wchłanianie tlenu w ciśnieniu wyższym od atmosferycznego jest wielokrotnie większe, ponieważ rozpuszcza się w osoczu krwi, limfie, w płynie rdzeniowo – mózgowym oraz w rdzeniu kręgowym. Tlen w warunkach podwyższonego ciśnienia pozbawiony jest barier fizjologicznych dzięki czemu z łatwością przenikają do wszystkich narządów, tkanek, miejsc słabo ukrwionych. Wspomaga regenerację tkanek zniszczonych, działa na naczynka włoskowate, stymuluje je do odbudowy i sprzyja tworzeniu się nowych tkanek, które odpowiadają za odżywianie kości, błon śluzowych i skóry, dzięki czemu powstaje lepsze ukrwienie i szybciej regenerują się tkanki.

Piotrkowski24.pl: Czy zabiegi tlenoterapii korzystne są dla osób po przebytym koronawirusie?

Marta Skrobek-Grobelna: Wielu pacjentów potwierdziło skuteczność hiperbarycznej terapii tlenem, potwierdzając złagodzenie objawów spowodowanych koronawirusem. Sesje znacząco poprawiały oddech pacjentów, redukując w znacznym stopniu duszności. Zdolność tlenu hiperbarycznego do penetracji tkanek pozwala na dostanie się odpowiedniej ilości tlenu do krwi, co hamuje proces zapalny. Skuteczność leczenia tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia powoduje dostarczanie większej ilości tlenu do komórek w organizmie, co pozwala mu skuteczniej walczyć z chorobami i stanami zapalnymi.

Piotrkowski24.pl: Co trzeba zrobić aby skorzystać z terapii tlenem?

Marta Skrobek-Grobelna: Aby skorzystać z tlenoterapii trzeba się do nas zgłosić. Przeprowadzany jest wywiad, wypełniana jest ankieta kwalifikująca, gdzie podane są przeciwwskazania. Jeśli wszystko jest dobrze można skorzystać z zabiegu.

Piotrkowski24.pl: Jak wygląda sam zabieg?

Marta Skrobek-Grobelna: Pacjent wchodzi do komory i zajmuje wygodną pozycję. Przebywając wewnątrz komory wyjaśniamy jak ma się zachowywać w czasie gdy będzie zmiana ciśnienia. Jest to porównywalne do startu i lądowania samolotu. Oczywiście cały czas jestem do dyspozycji klienta. W środku jest domofon i zawsze można się ze mną porozumieć.

Piotrkowski24.pl: Zabieg możemy podzielić na 3 fazy...

Marta Skrobek-Grobelna: Tak. W pierwszej fazie następuje sprężenie powietrza i trwa to około 12 min. W tym czasie możemy czuć zatkanie uszu. Faza druga, czyli najdłuższa trwa około 45 min. i to jest czas relaksu. W fazie trzeciej następuje rozprężenie powietrza czyli dekompresja i też zachowujemy się tak jak przy lądowaniu samolotu.

Piotrkowski24.pl: Czy do zabiegu trzeba szczególnie się przygotowywać?

Marta Skrobek-Grobelna: Aby zabieg tlenoterapii był w pełni bezpieczny i komfortowy oraz dawał jak największe rezultaty należy wstrzymać się od palenia papierosów, picia kawy, czy napojów gazowanych. Należy zjeść lekki posiłek. Najlepiej jest być w odzieży bawełnianej, nie należy wnosić ostrych i łatwopalnych przedmiotów, należy zdjąć soczewki kontaktowe bądź aparat słuchowy. Przed zabiegiem należy skorzystać z toalety.

Piotrkowski24.pl: Ile trzeba odbyć zabiegów?

Marta Skrobek-Grobelna: Zalecane jest od 5 zabiegów ale to uzależnione jest od danej osoby, od przebytych chorób i od obecnego stanu zdrowia.

Piotrkowski24.pl: Dla kogo jest polecana taka terapia?

Marta Skrobek-Grobelna: Terapia tlenowa ma wszechstronne zastosowanie, w każdej dziedzinie medycznej: poprawia przepływ krwi do mózgu, dzięki czemu wykazujemy większą zdolność zapamiętywania i koncentracji, przynosi korzyści w leczeniu stresu i przewlekłego zmęczenia, przynosi doskonałe efekty u dzieci z autyzmem i wśród osób starszych oraz u osób z chorobami przewlekłymi jak cukrzyca i wiele innych. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne, pozwala zachować nam dłużej młodość, dobre zdrowie, aktywuje siły witalne i podnosi odporność. Stosowana jest wśród sportowców na całym świecie. Znana jest także w środowisku show biznesu.

Piotrkowski24.pl: Czy w czasie szalejącej pandemii, zabiegi w gabinecie są bezpieczne?

Marta Skrobek-Grobelna: Zabiegi są bezpieczne ponieważ z komory korzysta jedna osoba. Ewentualnie może z niej skorzystać rodzic z dzieckiem. Przerwy między pacjentami to 30 minut. W tym czasie komory są ozonowane i dezynfekowane. Zapewniam, że zachowujemy wszystkie wymogi sanitarne. Każda komora jest zawsze dokładnie dezynfekowana i wietrzona, materace są pokryte certyfikowanym medycznym materiałem, który łatwo się dezynfekuje. Nosimy maseczki. Niezależnie od pandemii zachowujemy czystość i dezynfekcje.

Piotrkowski24.pl: Do tej pory komora działała w Bełchatowie, ale już niebawem ruszy w Piotrkowie.

Marta Skrobek-Grobelna: Dokładnie tak. Od 04 maja rusza łagodna hiperbaryczna terapia tlenowa. Nasz gabinet mieścić się będzie przy ulicy POW 12 C. Łatwo dojechać bo to w samym centrum miasta. Tędy jadą wszystkie autobusy MZK. Kto nie miał okazji spróbować terapii tlenem teraz jest doskonała okazja bo kto zapisze się do 04.05.2021 może liczyć na specjalne rabaty!

TLENOMEDIK PIOTRKÓW TRYBUNALSKI: tel. 667 533 885

4.7 3 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!