Na zdjęciu: Screen z YT Rady Gminy. Głosowanie nad usunięciem flagi z sali obrad.

Rada Gminy Wola Krzysztoporska wyprowadziła unijną flagę – wideo

Views: 2522

Mówi się, że ryba psuje się od głowy, albo że przykład idzie z góry – o tym jednak za chwilę. Mówi się także, że była premier Beata Szydło, kazała „wyprowadzić” unijne flagi z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ona sama temu zaprzecza, chociaż fakt jest taki, że po dojściu Prawa i Sprawiedliwości do władzy, niebieskie flagi ze złotymi gwiazdkami zniknęły z wielu publicznych miejsc, np. sala w których odbywają się konferencje prasowe. Fakt jest także taki, że Krystyna Pawłowicz nazywała ją „szmatą”, a prezydent Duda także czasem o niej zapominał podczas oficjalnych wystąpień… Nie wiadomo co kierowało radnymi z Gminy Wola Krzysztoporska, ale większością głosów zdecydowali, że flaga Unii Europejskiej z sali obrad, „robi out” – formalnie, bo tak na prawdę zniknęła znacznie wcześniej.

Podczas ostatniej sesji, w Woli Krzysztoporskiej stosunkiem głosów 4:6 (przy 3 wstrzymujących się), unijna flaga przegrała „przegrała walkę” z radnymi. Wolscy rajcy potrzebowali zaledwie dwóch minut, by pozbyć się unijnej flagi z sali posiedzeń Wysokiej Rady. – Chciałabym odnieść się szybciutko do problemu takiego, odnośnie umieszczenia flagi unijnej tutaj w naszej wysokiej izbie. Czy jest ona zasadna czy niezasadna, czy potrzebna czy nie ? Może i jest potrzebna, ale jak już wspomniałam, jest na wejściu do budynku i uważam że tutaj nie jest aż tak potrzebna. Nie jest kompetencją Rady Gminy, żeby tutaj tak w lewo czy w prawo, ale żeby to ładnie przeszło, bardzo proszę o takie formalne głosowanie… – powiedziała Małgorzata Gniewaszewska, Przewodnicząca Rady Gminy. – Zgodnie z prawem, nie mamy takiego obowiązku (wieszania flagi – przyp. red.) – powiedział wójt, Roman Drozdek. – Może to też wywołać pewne niezadowolenie – dodał wójt Drozdek. – Ale też nie ma zakazu – mówiła jedna z radnych. – Jakie niezadowolenie ta decyzja może wywołać, skoro partia rządząca u nas, ma teraz 27 europosłów ? – pytał retorycznie radny Grzegorz Konecki…

Jesteśmy w Polsce. Nie ma takiej ojczyzny jak Unia Europejska !”

Głos znowu zabrał wójt Roman Drozdek. – Tu jest Polska, jesteśmy w Polsce proszę państwa – w naszej ojczyźnie ! Nie ma takiej ojczyzny, jak Unia Europejska… – powiedział stanowczo wójt.

Głosowanie, a potem: „Wywołaliśmy burzę”

Głosowanie to była tylko formalność. Pomysł usunięcia flagi poparło 6 radnych, 4 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Tym samym – pomimo że nie uchwałą – radni pomysł przyjęli i flagę z sali obrad wyprowadzili. Wójt tylko szeptem teatralnym powiedział pod nosem: „No i wywołaliśmy burzę…”

Radni ZA i PRZECIW

Pomysł radnym przedstawiła Małgorzata Gniewaszewska, Przewodnicząca Rady Gminy, która głosowała przeciw pozostawieniu flagi. Pytamy dziś radną o powody takiego głosowania – Podczas swojego wystąpienia mówiłam, że flaga unijna jest przy wejściu do urzędu Gminy, i uważam, że to się odnosi do całego budynku. Uważam, że przerost nie jest potrzebny. Mamy flagę gminną, biało-czerwoną – i to wystarczy. Nasze barwy i ojczyzna są najważniejsze. Nikt nie powiedział, że jest przeciwko fladze i że ona jest zbyteczna czy niepotrzebna, tylko na razie niech będzie tak jak jest. – powiedziała w rozmowie z nami radna Gniewaszewska.

Przewodnicząca mówi, że „flaga znajduje się przy wejściu i dotyczy ona całego budynku”, jednak należy przypomnieć, że prawo gminy stanowione jest w sali w której obradują radni, a nie w składziku na szczotki, który także jest częścią budynku.

Radny Paweł Malik, był jedną z czterech osób która głosowała za pozostawieniem flagi w sali obrad. – Moim zdaniem flaga powinna zostać. Z tego co wiem, w poprzedniej kadencji flaga prawdopodobnie była i nikomu nie przeszkadzała. Jeśli faktycznie wisiała wtedy, to dlaczego nie teraz? Mi flaga nie przeszkadza. Poza tym, urząd pozyskuje unijne dotacje, korzystamy z unii, więc flaga z szacunku powinna zostać. Ciężko mi powiedzieć, czym kierowali się radni którzy głosowali przeciwko – powiedział radny Malik.

Unijne miliony – w przeciwieństwie do flagi – jednak nie przeszkadzają ?

Trzeba przyznać, że w gminie Wola Krzysztoporska wiedzą jak pozyskiwać środki zewnętrzne. Mają do tego dryg. Wiedzą do których drzwi zapukać by odkręcić kranik z dopływem euro (ale nie tylko). Zapytałem w Urzędzie Gminy, ile pieniędzy pozyskała Wola, przez 15 lat członkostwa Polski w strukturach unijnych. Okazuje się, że gdyby nie Unia Europejska to być może gminę zalałby fekalia, straż do pożaru jeździłaby wysłużonym wozem bojowym, a dzieci ćwiczyłyby w stodole, a nie na „siłowni napowietrznej” – jak to ma w zwyczaju mówić wójt Drozdek. W odpowiedzi z Urzędu, czytamy: „Gmina Wola Krzysztoporska od wstąpienia Polski do UE aktywnie stara się pozyskiwać środki zewnętrzne na realizację swoich projektów. I robi to bardzo skutecznie. Z grubsza licząc przez 15 lat tych środków zewnętrznych (głównie unijnych) było ok. 40 mln zł!!! Jednym z priorytetów jest infrastruktura. Dzięki unijnym pieniądzom możliwe było przeprowadzenie olbrzymich projektów kanalizacyjnych (chociażby ostatni, który właśnie kończymy, gdzie kwota dofinansowania wyniosła ok. 12 mln zł). A skutek? Aż 43% mieszkańców wiejskiej przecież gminy, może się cieszyć z kanalizacji, na którą wydano ostatnich latach już około 50 mln zł (w tym część środków własnych)!!! Dzięki unijnym środkom termomodernizujemy budynki użyteczności publicznej, które nie tylko zyskują nowy wygląd, ale są też znacznie bardziej ekologiczne – wydajemy mniej na ogrzewanie i nie zatruwamy powietrza. Także dzięki nim mamy piękny, zmodernizowany Gminny Ośrodek Kultury. W sołectwach na terenie gminy powstają place zabaw i siłownie zewnętrzne, a strażacy mają nowe samochody ratowniczo-gaśnicze. Ale dzięki unijnym pieniądzom realizowane były także tzw. projekty miękkie, czyli stawiające na ludzi i ich rozwój – szkoliliśmy pracowników w poszukiwanych zawodach, organizowaliśmy zajęcia wyrównawcze i rozwijające w szkołach (dla dzieci szczególnie tego potrzebujących).” – czytamy w odpowiedzi przygotowanej przez Annę Wiktorowicz, z Referatu Zamówień Publicznych, Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych i Promocji.

Jak widać, dzięki unijnym dotacjom, sporo pozytywnych rzeczy w gminie się dzieje. Dziwi więc niechęć niektórych radnych, do europejskich symboli.

W.Waszczykowski: „Niepotrzebna demonstracja…”,
M.Belka: ”Dla polityków związanych z PiSem Europa to tylko symbol…”

Nasze województwo w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego reprezentować będzie troje posłów. Joanna Kopcińska i Witold Waszczykowski – oboje z PiS a także Marek Belka z KO. O komentarz do sprawy poprosiłem panów Waszczykowskiego i Belkę.

Europoseł Marek Belka: “Słyszałem, że wójtowi gminy Wola Krzysztoporska przeszkadza symbol Unii Europejskiej w postaci flagi. Chciałbym się zapytać, czy przeszkadza mu też inny symbol – ponad 11 milionów złotych unijnego dofinansowania na inwestycje w kanalizację? Dla polityków związanych z PiSem Europa to tylko symbol, dla zwykłych mieszkańców to jednak ich codzienne życie.”

Europoseł Witold Waszczykowski: „Samorząd może robić wiele rzeczy, nie jest podległy władzom centralnym, ale wydaje mi się, że to są niepotrzebne demonstracje. Flaga europejska nie jest flagą żadnego państwa, w związku z tym nie ma potrzeby odnosić się do niej tak jak do flag suwerennych państw, ale jest pewna zasada kurtuazyjna przyjęta przez władze centralne, że w urzędach jest ona wieszana, jest wieszana na niektóre wydarzenia państwowe, ale wydaje mi się, że nie powinna przeszkadzać. Samorządy mają prawo decydować o pomnikach, o symbolach, o upamiętnianiu historii. Oddaliśmy samorządom dużą władzę i mają do tego prawo, ale tak jak powiedziałem, wydaje mi się to niepotrzebną demonstracją.”

A jakie jest Państwa zdanie w tej sprawie ? Czekamy na komentarze.

Komentarzy: 91

Twój adres nie zostanie nigdzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone gwiazdką *

 1. no to się przewodnicząca trochę wychyliła…na pewno będzie sławna na cały kraj a może i dalej…ale możliwe też, że europejski kurek się zatnie…co by nie mówić – polski zaścianek…

  1. Nie wiedzą co czynią nie chcą być Europejczykami tylko w dalszym ciągu, b___mi wiedzy na temat maja mniej niż ale kasa owszem nie wyprowadzą czy dalej nie pojmuja ze dzięki ze jesteśmy w Unii rozwin e li s my się br a k słów

  2. Słuszna uwaga. Współczuć jedynie, że obok tych ludzi normalni mieszkańcy muszą żyć. Do “Szkła kontaktowego” jak nic chciała trafić ;))

 2. Kłamliwy artykuł.
  Flagi unijnej nigdy w sali konferencyjnej UG Wola Krzysztop. nigdy nie było. Nie było żadnej rozmowy o wyprowadzeniu flagi. Ale o tym czy ją tam dodatkowo umieścić. A to już zupełnie inny temat…
  Szczyt manipulacji i nierzetelności dziennikarskiej.

   1. Każdy szuka tylko sensacji. Czy to jest takie ważne. Na budynku wisi i to jest najważniejsze. Jeśli można korzystać z dotacji to nawet trzeba. Oczywiście najwięcej negatywnych komentarzy jest od Wolusów, którzy mają remonty i inne pozyskiwania z dotacji podane na tacy. Zachowujecie się Tak jakbyście byli z innej gminy. Mamy się czym szczycić mając Tak mądrego zarządce. Pozdrawiam Wójta

    1. Magdaleno jeśli byś była inteligenta to byś zauważyła że poza komentarzem twoim i Natalii wszystkie są krytyczne wobec rady oraz wójta i chciałbym się dowiedzieć jak do tego doszłaś w swojej małej zaściankowej główce że te wszystkie negatywne komentarze piszą wolusy

     1. obrażasz prostatki, ale poya tzm …
      Może Ty wytłumaczysz w czym radni z woli są głupsi od radnych z pozostałych gmin powiatu. Bo w żadnej z tych gmin nie ma flagi unijnej na sali gdzie maja obrady.( podpowiadam, że łatwo sprawdzić w internecie są nagrania z sesji)
      Słucham ?

     2. Tak uważam i mam do tego prawo.
      TAK glosowaliscie to nie miejcie pretensji. A ty nie masz prawa mnie obrażać.

     1. Jeśli decyzje w tej radzie podejmowane są bezwzględną większością głosów, to wniosek nie przeszedł.

   2. Rzeczywiście flaga Unii była zamieszczana na okoliczność wyborów i często na sali zostawała. Ostatnio była zabrana po wyborach w X 2018. Ter

    1. Była to kwestia techniczna. nikt się tym nie emocjonował. Do czasu jak jedna radna zawnioskowała o umieszczenie tej flagi na stałe.
     A potem podsunęła znajomemu dziennikarzowi temat.

     I gwoli wyjaśnienia. Chyba wszystkie rady gmin w powiecie maja podobne zdanie bo nigdzie flagi unijnej nie ma na sali obrad.

  1. Natalko kręcisz tak jak wójt, gdyby cię przygniótł ten zawalony sufit to wójt by ci powiedział że opadła na ciebie podsufitka, czego ci oczywiście nie życzę. Podobnie jest z tą flagą najpierw ktoś ją wyniósł o następnie zrobił głosowanie (kościółkowi faryzeusze )

   1. Przepraszam, bo nie zrozumiałam p.Magdaleno co mają mieszkańcy Woli podane na tacy a czego mieszkańcy innych wsi są pozbawieni. Domów weselnych, placów zabaw. Przecież w tej dyskusji chodzi o tak na prawdę o problem bezmyślnych radnych

   1. Oj tam , oj tam , ksiundz na kazaniu tak kozali , i jakże by nie posłuchać. Jamen ! A dudków jak nie do łunia , to ksiundz dacum!!! Ha, haa😂🤣😂

 3. Moje zdanie jest takie, że skoro flaga wisiała tam w poprzedniej kadencji, co widać na zdjęciach z sesji lat poprzednich, a Polska jest w Unii., a gmina korzysta z jej funduszy to flaga unijna powinna wisieć w sali. A radni, którzy głosowali przeciw, nie zwrócą dopłaty, które pobierają na gospodarstwa rolne. Wstyd!!!

  1. Zamiast marnować czas radni z wójtem na czele niech się wezmą za sprzątanie,
   bo tak brudnej i zaśmieconej gminy nie widziałem w Polsce a jeżdżę dużo

 4. Chyba ktoś ma problem z oczsmi bo wyraźnie widać w załączonej do artykułu sesji Czterdzieści parę procent to nie głos ludu do stu jeszcze dużo brakuje Myślenia jak ktoś nie ma to nigdzie nie kupi Żenada

  1. Cały Urząd jest oflagowany. Od frontu ze trzy flagi wiszą unijne. A w sali konferencyjnej żadnego Urzędu Gminy czy miasta w powiecie nie ma flagi unijnej. więc cały ten jazgot to manipulacja dziennikarzy. A wy się podniecacie…

 5. Zdecydowanie jestem za pozostawieniem symbolu Uni Europejskiej jakim jest flaga skoro jesteśmy państwem członkowskim a tym bardziej jeśli “wyciągamy rękę” po środki unijne i takie wsparcie otrzymujemy.

 6. Co tu komentować, idioctwo na całego. Z jednej strony wyciągają łapy po pieniądze z drugiej nie chcą symbolu źródła mamony. Wydaje mi się, że przewodnicząca rady, pozbawiona została resztek rozumu. Jedyną reakcją na takie zachowanie powinno być zakręcenie kurka pieniężnego. Niestety taka głupota ludzi panuje w wielu miastach i gminach.

 7. W takim razie odebrać gminie Wola Krzysztoporska pieniądze z Unii, skoro im flaga unijna przeszkadza.
  Ciekawe, co wtedy powiedzą… Masakra, jacy denni ludzie tam rządzą.

 8. Unia powinna przestać pełnić rolę bankomatu, bo nie takie były ustalenia przy wchodzeniu Polski do UE. Jedynie pusta kieszeń przemówi do pisowców.

  1. To w takim razie rolnikom i wszystkim przedsiębiorcom, który biorą dotacje i dofinansowania też cofnąć,bo flagi nie wywiesili…Ludzie opanujcie się!!!!

 9. Powinni oddać Unijne dotacje ponieważ nie szanują symbolu Unii. Gdzie Ci ludzie mają rozum ? Skąd mieli kasę na zrobienie wielu rzeczy w gminie ? Nie potrafią tego docenić. Typowa Polska zaściankowa z dominacją kleru !

 10. natychmiast powinni oddac kase z uni europejskiej i siedziec w ”’g ” po uszy ale moze to mieszkancy powinni ocenic czy za unijne bpieniadze zyje sie wygodniej pomyslec nalezy tez nad zmiana wladz gminy i samorzdu bo inna gmina za te 40 milionow by szanwala unie [[[

 11. Ten materiał powinien trafić do UE. Jak pieniądze brać, to UE jest, jak flaga w pomieszczeniu, to UE nie ma. Skoro UE nie ma , to pieniadze oddać i żyć tylko z polskich…

 12. Mam pytanie: czy pan Jarosław Krak złożył już doniesienie do pana Timmermansa, żeby wreszcie KE zajęła się na poważnie tą wredną Polską? A jeśli nie, to dlaczego?

 13. Dziwne że taką sprawę się głosuje. Proponuję usunięcie wszystkich symboli religijnych- bo nie są polskie…A jeśli chodzi o salę ślubów, to wcześniej powinni decydować nowożeńcy. Pozdrawiam

 14. Hipokryzja pierwszej ligi. Chwała Bogu nie mieszkam w tej gminie, bo jak widzę, kogo do rady gminy i na wójta wybrano, to przychodzi mi do głowy jedno – jaki kram taki pan. Nie wiem kim jest ten nawiedzony, który mówi, że Europa to nie ojczyzna. Mniemam, że ma z piątkę dzieci, kilkadziesiąt krów i stado świń. Liczy na wejście w d… władzy, żeby “plusów” mu nie zabrali? Świetnie, że dziennikarz wyciągnął temat, brawo! I brawo dla radnych, którzy byli przeciwko. Reszta to dno dna. Współczuję tym, którzy muszą mieć takich sąsiadów. Pozdrawiam redakcję portalu.

 15. Nie mieszkam w tej gminie, obejrzałam głosowanie, dzięki udostępnieniu artykułu na Facebooku. Brawo dla dziennikarza, że wyciągnął ten fakt na światło dzienne. Mieszkańcy owej zaściankowej gminy, kogo wyście wybrali na wójta i do rady gminy? Dawno takich zacofanych ludzi nie widziałam. A myślałam, że mieszkam w oświeconym, europejskim kraju. “Plusy” wam umysły zeżarły czy co z wami? Patrzę na to i nie wierzę. Spojrzyjcie, że ktoś wybrał takich nieudaczników do rady, o wójcie nie wspomnę, zatem “brawo” wyborcy! Kilka mądrzejszych osób tam widzę, ale odezwać się nie ma komu – strach nie pozwala? Wstyd. Ciemnogród pierwszej ligi. Dechami dziurę zabić i hajda do średniowiecza. Jak nic za chwilę przegłosują, żeby stos stanął na środku wioski. PS. A ten co tam się wypowiada, że Unia to nie kraj, to niech się dokształci. Dziennikarz niech zada mu pytanie, czy wie, co to wspólnota? I co to jest Unia Europejska?

 16. Widzę trochę hipokryzji…ziemie Majkowa duże sprzedaje się obcemu kapitałowi (np. niemiecki), dotacje z uni się bieże…a FLAGA be be be.
  Z jednej strony mówi się o patriotyźmie a z drugiej strony lewą łapką bieże się pieniądze z uni…
  pomieszanie z poplątaniem

 17. Wioskowa ciemnota Gminy Wola Krzysztoporska wyprowadziła unijną flagę , ale jakim prawem na ścianie wisi krzyż , to przerażona ciemnota nie jest w stanie logicznie wytłumaczyć .

 18. Droga redakcjo, proszę nie pisać żadnego sprostowania!!! Chwila nieuwagi i wyszło co mają w głowach Włodarze gminy!!! Przecież wiemy, że tak naprawdę to Oni przygotowują obrady i wszystko było dobrze zaplanowane. Świetnie pozyskują środki unijne – śmiech, przecież wiadomo, że odpłatnie osoby z zewnątrz przygotowują wnioski o pozyskanie środków unijnych na większe projekty, a pracownicy z łódzkich urzędów są na telefon. A kłamliwy komentarz Wójta https://www.wola-krzysztoporska.pl/prostujemy-kolejne-klamstwa-tym-razem-o-unijnej-fladze/ że nigdy nie było tam flagi -kompromitacja. Jego „świetni” doradcy tak mu doradzają, że nawet nie wiedzą co było w sali obrad kiedyś – a internauci wiedzą, i przesyłają linki. Tłumaczą się, przesyłając zdjęcia z flagą na zewnątrz – porażka!!! Czy ktoś tam w ogóle myśli i potrafi czytać ze zrozumieniem zamiast bawić się telefonem na sesji!!! Może to ostatnia taka gmina w Polsce. Drodzy mieszkańcy, apeluję – czas na zmianę całych Władz.

 19. ale gmina dała ciała… kto tam pracuje?
  “nigdy nie było” – tak kłamać w zywe oczy
  jakaś masakra, kto do tego doprowadził? czy nie ma tam kompetentnych ludzi, którzy by dbali o sprawdzanie faktów

 20. marna promocja gminy
  i jak obcy kapitał ma przyjść do gminy i zainwestować?
  nie zdziwiłabym się gdyby obecne magazyny się zawineły: Kaufland, Exeter….

  1. Jeśli to sarkazm to podoba mi się twoje poczucie humoru ale jeśli ty na poważnie to żal mi ciebie bo pewnie nigdy nigdzie nie wyjechałaś i nie widziałaś po jakich ludzie jeżdżą drogach, jakie mają ścieżki rowerowe i jak czysto bo gmina zatrudnia ludzi do sprzątania a nie tak jak nasza która tworzy fikcyjne stanowisko koordynatorki KGW dla byłej przewodniczącej rady gminy koleżanki wójta

 21. gdybym był wójtem:
  ale gmina strzeliła sobie w stopę…
  na miejscu wójta umieściłbym flagę Unii …przecież to przyciąga inwestorów…
  a przeciwnikom obiecałbym jakieś nowe place zabaw, zorganizowałbym kilka festynów, kilka boisk i załatwiłbym sobie głosy zarówno przeciwników i zwolenników
  a tak to wyszło że na UE jesteśmy be be be
  ale kasę chętnie przytulimy… ludzie myslcie troche w tej gminie

 22. Do:

  Tosia, Wolacy, do poznaniaka, Wkurzony, tez wolus, Gienio, Natalia, Patriona i keszcze Kilku innych nicków z tego samego IP XX.XX.XXX.XXX – jeden komentarz o wpisanej przez Pana/Panią tematyce wystarczy 😉 serio 😉

  Pozdrawiam

 23. Drodzy Państwo:
  – po pierwsze , flagi tam nie było (co widać na nagraniu) od prawie roku,
  – po drugie głosowano wniosek radnej żeby tam flagę Unii umieścić, a nie usuwać (skoro jej nie było),
  – po trzecie : żadna rada gminy czy miasta w powiecie piotrkowskim nie ma flagi unijnej na swojej sali obrad, a w Polsce mało która,
  – Urząd Gminy w Woli Krzysztoporskiej jest oflagowany Unijnie do bólu, tylko przed Urzędem są trzy flagi Unii Europejskiej.
  Czyli, że kłamliwy artykuł, i sensacja robiona z niczego.
  Tak samo możecie mieć pretensje do radnych z Piotrkowa czy Bełchatrowa.

 24. I bardzo dobrze, że to eurokołchozowe badziewie usunęli z sali obrad. Jeszcze niech symbole watykańskie usuną i będzie OK. Tu jest POLSKA, a nie eurokołchozowe i watykańskie szmaciarstwo!

 25. Skoro już tak radni czepiają się flag/symboli itp. – tak z ciekawości: co robi krzyż na sali? To Polska, czy Klechistan jest ojczyzną radnych?

 26. Jak za czasów związku socjalistycznych republik radzieckich. Od czasów Jana Kazimierza to Maryja jest formalnie Królową Polski . Nie zostało to nigdy odwołane. to Jej obraz powinien wisieć w każdym urzędzie