Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Przygotowano Oleje Święte na czwartkową Mszę Krzyżma

W Wielki Czwartek tj. 14 kwietnia br. o godz. 10:00 w łódzkiej bazylice archikatedralnej kapłani pod przewodnictwem księży biskupów będą celebrować Mszę Krzyżma, w czasie której metropolita łódzki pobłogosławi Olej Krzyżma, Olej Chorych oraz Olej Katechumenów.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi ksiądz Hubert Kempiński – ceremoniarz diecezjalny wraz z dwoma ceremoniarzami seminaryjnymi – kl. Krystianem Leśniewskim i kl. Piotrem Wojczykiem przygotowywali oleje, które w czwartek zostaną pobłogosławione w łódzkiej katedrze.

Do przygotowania Olejów Świętych wykorzystujemy 24 litry włoskiej oliwy z Oliwek, którą wlewamy do dwu stągwi wykorzystywanych w liturgii. – tłumaczy ks. Hubert Kempiński – ceremoniarz biskupi.

Olej Chory to czysta oliwa z oliwek, natomiast Olej Krzyżma – to oliwa, do której wlewa się rozgrzany balsam jerozolimski (mieszaninę ziół i olejków) – który co roku jest przywożony z Ziemi Świętej oraz specjalne wonności – których woń podkreśla wyjątkowość Krzyżma.

Z uwagi na działalność Archidiecezjalnego Ośrodka Katechumenalnego – przygotowującego do przyjęcia Sakramentów Inicjacji Chrześcijańskiej przez dorosłych – w niewielkim naczyniu przygotowywany jest także Olej Katechumenów.

Olej Krzyżma wykorzystywany jest przy udzielaniu Sakramentu Chrztu, Sakramentu Bierzmowania, Sakramentu Kapłaństwa, a także podczas konsekracji Kościoła oraz ołtarza. Olej Chorych służy przy udzielaniu Sakramentu Namaszczenia Chorych, natomiast Olej Katechumenów posłuży w przygotowaniu do Chrztu dorosłych.

Pobłogosławione Oleje Święte – zostaną rozwiezione przez duchownych do swoich parafii i będą wykorzystywane do udzielania sakramentów aż do najbliższego Wielkiego Czwartku, który jest zwyczajnym terminem celebracji Mszy Krzyżma.

Źródło: Łódzka Kuria Metropolitalna

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: