Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

MZK Piotrków: Przetestują autobus elektryczny

Prawdopodobnie we wtorek lub środę na piotrkowskie ulice, w ramach testów wyjedzie autobus elektryczny. Do Piotrkowa trafił właśnie Solaris Urbino 12 electric. Autobus będzie w naszym mieście prawdopodobnie do początku września.

– Piotrkowska komunikacja miejska wchodzi właśnie w nową erę, gdyż wniosek Miasta o dofinansowanie zakupu elektrobusów wraz z systemami ładowania, w tym szybkimi ładowarkami pantografowymi na dwóch pętlach, uzyskał akceptację. Pomimo że nie ma jeszcze podpisanej umowy o dofinansowanie, wart odnotowania sukces piotrkowskiego samorządu wydaje się niemal pewny – pisze na swoim blogu Marcin Gromadzki, ekspert do spraw publicznego transportu zbiorowego.

Autobus testowy wyposażono w kamery zamiast lusterek bocznych, zmniejszające skrajnię poziomą pojazdu i tym samym zwiększające bezpieczeństwo osób oczekujących na pojazd wjeżdżający do zatoki przystankowej. Pojazd wyposażono w nowy pulpit dotykowy, posiada też asystenta mirror-eye, czyli system obserwacji toru jazdy. Dla pasażerów zainstalowano różnego typu ładowarki telefonów – USB i indukcyjne. Pojazd ma tzw. procovidowe siedzenia pasażerskie (łatwiejsze do dezynfekcji i utrzymania w czystości – ponieważ nie są z tkaniny materiałowej, tylko z tworzywa a’la skaj). Testowy egzemplarz ma miejsca dla osób na wózkach inwalidzkich po obu stronach przejścia i bramki świetlne w drzwiach (wykrywające pasażerów i uniemożliwiające ich przytrzaśnięcie). Kierowcę odgrodzono od przestrzeni pasażerskiej wysoką, w pełni zabudowaną kabiną – przydatną w obecnej rzeczywistości epidemicznej.

5 3 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotrkowianin
Piotrkowianin
21 sierpnia, 2021 12:08

Może byście podali źródło zdjęć?

Polecamy

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: