Artykuł partnerskiKultura

Przeszczep włosów – sposób na łysienie

Przeszczep włosów służy w celu zwiększenia ilości włosów na danym obszarze głowy, który jest przerzedzony lub łysiejący. Polega na pobraniu włosów z innych części głowy, gdzie włosy są gęste lub innych części ciała i przeszczepieniu ich na miejscu, gdzie rosną one rzadziej. Przeszczep włosów powstał i jest stosowany ze względu na kłopotliwość i brak komfortu w stosowaniu peruk i tymczasowych środków zagęszczających włosy. Cena zabiegu waha się pomiędzy 1,5 a 10 tysiącami złotych. Decyzję co do odbycia się zabiegu oraz sposobu jego przeprowadzenia (również wybór metody) podejmuje lekarz w zależności od stopnia nasilenia łysienia, jego rodzaju oraz stanu pozostałych włosów.

Przebieg zabiegu i wzrost włosów po zabiegu 

Podczas zabiegu ustalana jest linia rozprowadzenia nowych włosów, a sam zabieg jest wykonany w znieczuleniu miejscowym. Pobierany jest pasek owłosionej skóry o średnicy ok. 0,5-1 cm, a z niego są wydzielane implanty, które zawierają od jednego do trzech mieszków włosowych. Są one następnie wszczepiane w skórę głowy za pomocą mikroimplementacji, metodą Smart Graft lub innych metod wszczepiania włosów. Jest to zabieg mało inwazyjny, jednak pozwalający na równomierny wzrost włosów na całej głowie. Sam zabieg z reguły powoduje skuteczny wzrost włosów, zarówno z tych miejsc, z których została pobrana próbka, jak i miejsc, na których są przeszczepione. Około 10-80% przeszczepionych włosów w pełni odrasta po zabiegu w przeciągu trzech miesięcy. Dodatkową wadą jest to, że przeszczepione włosy z czasem będą się przerzedzać ze względu na naturalne cechy włosów. Przeszczep włosów nie musi działać u każdego, jednak w większości przypadków naturalnego łysienia i przerzedzenia włosów lub ich utraty w wyniku urazu pozwala na wzrost i odbudowę włosów. 

Postępowanie ze skórą głowy po zabiegu 

Po zabiegu warto jest schładzać skórę głowy opatrunkami żelowym, zwykle zalecane jest również smarowanie ran po zabiegu maścią z antybiotykiem. Należy też zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe w celu zmniejszenia fizycznego dyskomfortu. Po tygodniu od efektywnego przeszczepu włosów można wrócić do wykonywania codziennych obowiązków ze względu na małą inwazyjność zabiegu.

Źródło zdjęcia:
vfhnb12 / Shutterstock.com

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!